EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : VATAN TOPRAKLARINI YUNAN ASKERİNE TESLİM EDEN HUL USİ AKAR DERHAL İSTİFA ETMELİDİR !…


E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : VATAN TOPRAKLARINI YUNAN ASKERİNE TESLİM EDEN HULUSİ AKAR DERHAL İSTİFA ETMELİDİR !…

16 Kasım 2020

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’in 10 Kasım 2017’de Halk TV’de yaptığı konuşmada, “Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” şeklindeki sözleri üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Özdil’i savcılığa şikayet etti. Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 10 Kasım 2020’de yapılan karar duruşmasında Özdil’e 5 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Özdil’in devlette liyakat üzerine yaptığı konuşmada geçen ifadelerini, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 95/4 Maddesinde belirtilen “Astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” olarak değerlendirdi ve 5 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Öncelikle belirtelim, Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Özdil hakkında verdiği karar yok hükmündedir. Çünkü, Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet eden ve başta kendisi olmak üzere amir ve komutanlara karşı güven hissini yok eden bizzat Hulusi Akar’ın kendisidir. Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı olarak göreve başladığı 18 Ağustos 2015 ile Özdil’in davaya konu olan konuşmayı yaptığı 10 Kasım 2017 arasındaki iki yılı aşan zaman diliminde, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Muğla Ardıççık Adası ile Aydın Marathi Adası’nı savunmadan Yunan askerine teslim etti. Vatan topraklarını Yunan askerine teslim eden Akar, Askeri Ceza Kanunu(ACK) ÜÇÜNCÜ BAP, BİRİNCİ FASIL, Hıyanet bölümünün 54. Maddesinde tanımlanan Vatan Aleyhinde Cürüm yapmak suçu ile ACK 95/4. Maddesinde tanımlanan amir ve komutanlara karşı güven hissini yok etmek suçlarını işledi. Hulusi Akar, bizzat kendisinin işlediği suçu gazeteci Yılmaz Özdil’in üzerine atarak yargılanmaktan kurtulmaya çalışıyor. Ancak, asıl yargılanması gereken Hulusi Akar’dır.

ACK 54. Maddeye göre, Vatan aleyhinde bir cürüm yapan askeri şahıslar hakkında Türk Ceza Kanununun(TCK) 125 inciden 145 inci maddeye kadar olan maddeleri hükümleri tatbik olunur. Eski TCK’daki 125. Madde, yeni TCK’da 302. Madde olarak geçiyor. TCK 302’ye göre “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koyan kimse ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır”. Şimdi de Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde T.C. Devletinin 2 adasını ve Savunma Bakanlığı döneminde de T.C. Devletinin 1 Kayalığını savunmadan Yunanistan’ın egemenliği altına nasıl koyduğunu belgeleri ile açıklayalım.

HULUSİ AKAR’IN GENELKURMAY BAŞKANI OLDUĞU DÖNEMDE, SAVUNMADAN, YUNANİSTAN’IN EGEMENLİĞİ ALTINA KOYDUĞU TÜRK ADALARI !…

Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, topraklarımızı işgal eden Yunan askerlerine karşı çok yakın ilgi göstermesi, onlara dost muamelesi yapması ve onları özel misafiri olarak ağırlaması dikkat çekiyor. Akar’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde savunmakla sorumlu olduğu İzmir Koyun Adası ve Aydın Eşek Adası’na 26 Haziran 2014’te gelerek Türkiye’ye meydan okuyan, egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Michail Kostarakos, Akar’ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde 11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında 3 gün süre ile Fenerbahçe Orduevi’nde kaldı.

NATO Askeri Komite Toplantısı için İstanbul’a gelen NATO üyesi ülkelerin Genelkurmay Başkanları Beşiktaş’taki Conrad Otel’de kalırken, Türk düşmanı, işgalci Yunan Genkur. Bşk. Kostarakos, Genkur. Bşk. Akar ve II. Başkan Yaşar Güler’in özel misafiri olarak 3 gün süre ile Fenerbahçe Orduevi’nde kaldı. Fenerbahçe Orduevi’ne 1 saatlik uçuşu 10 bin dolar olan Skorsky helikopter ile getirilip götürülen işgalci Kostarakos’a Orduevi’nde ziyafet verildi.

Türk Karasuları ve Türk Hava Sahası’nda, ASTRAPI (Yıldırım)-2016 askeri tatbikatını icra eden Yunanistan’ın savaş gemisinden havalanan bir askeri helikopter, 11 Şubat 2016’da Muğla’nın Ardıççık Adası’na düştü. Yunan Genelkurmayı NOTAM yayınlayarak arama/kurtarma çalışmalarına başladı.

İstanbul’dan aynı gün yayınlanan karşı NOTAM ile Yunan helikopterinin düştüğü bölgenin Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi.

Türk Genelkurmay Başkanlığı’nın sorumluluk alanındaki arama/kurtarmayı, Yunan Genelkurmay Başkanlığı yaptı. İstanbul’daki vatansever devlet memuru T.C.’nin egemenlik haklarına sahip çıkarken Akar-Güler ikilisi egemenlik haklarımıza sahip çıkmadı. Yunanistan’ın, Türk Adası’ndaki arama kurtarma faaliyetlerini turist gibi seyrettiler. Konu hem Türk basını hem de Yunan basınında yer aldı.

Türk Genelkurmay Başkanlığı, 1995’te, Muğla’daki Türk Kardak Kayalıklarında Yunanistan’ın arama/kurtarma çalışmalarına müsaade etmezken, Akar-Güler ikilisi 2016’da, Muğla’daki Türk Adası Ardıççık’ta Yunanistan’ın arama/kurtarma çalışmalarına seyirci kaldı.

Yunanistan, helikopter kazasından bir ay sonra 09 Mart 2016’da Muğla Ardıççık Adası’na gelerek adamızı işgal etti. Akar-Güler ikilisi vatan toprağını savunmadan Yunan askerine teslim etti.

1943 Tarihli İngiliz haritasında Ardıççık Adası’nın, 12 Ada deniz sınırları dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösteriliyor. Ayrıca, Türk Tarih Kurumu, Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Genelkurmay Başkanlığı, Türk Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndaki haritalara göre Ardıççık Adası Türkiye’ye aittir.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın duyarsızlığından cesaret alan Yunanistan, işgal ettiği Muğla Ardıççık Adası’na bir de anıt dikti. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde Türk topraklarına Yunan anıtı dikildi.

Helikopter kazasında hayatını kaybeden üç Yunan askerinin anısına dikilen anıtın 27 Eylül 2017’deki açılış törenine Yunan Savunma Bakanı Kammenos ile birlikte Yunan Genelkurmay Başkanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Donanma Komutanı ve ASDEN (Adalar) Komutanı katıldı.

Muğla Ardıççık Adası’nı, tek kurşun atmadan, elini kolunu sallayarak işgal eden Yunan askerleri Türkiye’ye meydan okuyarak süngü gösterdi.

Törenle ilgili haberler hem Türk basınında hem de Yunan basınında yer aldı.

Kasım 2016’da Aydın Marathi Adası da işgal edildi. Gnkur. Bşk. Hulusi Akar ve II. Başkan Ümit Dündar vatan toprağını savunmadan Yunanistan’ın egemenliği altına koydu.

25 Ocak 1933’te yayınlanan T.C. Resmi Gazete’de, Marathi Adası’nın Türkiye’ye ait olduğu açıkça yazılıdır. Resmi Gazete’de yayınlanan Kararnamenin altında Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal, Başvekil İsmet, Hariciye Vekili Dr. T. Rüştü, Milli Müdafaa Vekili Zekai ve diğer bakanların imzası var.

Milletler Cemiyeti (League of Nations), Marathi Adası’nın Türkiye’ye ait olduğunu 24 Mart 1933’te tescil etmiştir.

Ayrıca, Türk Tarih Kurumu, Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Genelkurmay Başkanlığı, Türk Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’ndaki haritalar ile 1939, 1943 tarihli İngiliz haritaları ve 1951, 1957 tarihli ABD haritalarına göre Marathi Adası Türkiye’ye aittir.

HULUSİ AKAR, GENELKURMAY BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE, YUNANİSTAN’IN EGEMENLİK GÖSTERİLERİNE MÜDAHALE ETMEDİ !…

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un, Muğla Keçi Adası’na geleceği 1 gün önceden Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na duyuruldu.

Yunan Cumhurbaşkanı, hiçbir engelle karşılaşmadan Yunan bayraklı tenezzüh (gezinti) teknesi ile Muğla Keçi Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Genkur. Bşk. Akar, olanı biteni turist gibi seyretti.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos, 16 Nisan 2017’de, Aydın Eşek Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okudu. İşgalci Yunan askerleri adada kuzu çevirerek Türkiye ile alay ettiler. Genkur. Bşk. Akar, olanı biteni turist gibi seyretti.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos’un, Aydın Eşek Adası’na askeri helikopterle gelirken, Türk hava sahasında uçtuğu için Yunan pilotları uyaran Türk Hava Kontrolörüne Türkçe ve sinkaflı küfür ettiği iddia edildi. Küfür iddiası Türk Genelkurmayı ve Yunan Savunma Bakanlığı tarafından yalanlanmadı.

Küfür olayından 3 hafta sonra Atina’da düzenlenen Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı’na katılan Hulusi Akar, Hava Kontrolörü Türk Subayına sinkaflı küfür eden Türk düşmanı, işgalci ve küfürbaz Kammenos’u tebrik etti.

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, 18 Temmuz 2017’de, İzmir Koyun Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Genkur. Bşk. Akar, olanı biteni turist gibi seyretti.

Yunan Başbakanı Çipras, 06 Ocak 2018’de, Muğla Keçi Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Genkur. Bşk. Akar, olanı biteni turist gibi seyretti.

HULUSİ AKAR’IN SAVUNMA BAKANI OLDUĞU DÖNEMDE, SAVUNMADAN YUNANİSTAN’IN EGEMENLİĞİ ALTINA KOYDUĞU TÜRK KAYALIĞI !…

1999 Yılında Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun savunduğu ve sahip çıktığı Muğla Plati Kayalığı, Mart 2020’de Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, II. Başkan Vekili Selçuk Bayraktaroğlu döneminde işgal edildi. İsminin önünde Savunma Bakanı sıfatı olan Hulusi Akar, Muğla Plati Kayalığı’nı savunmadan Yunanistan’ın egemenliği altına koydu.

HULUSİ AKAR, SAVUNMA BAKANLIĞI DÖNEMİNDE DE, YUNANİSTAN’IN EGEMENLİK GÖSTERİLERİNE MÜDAHALE ETMEDİ !…

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’nın, Aydın Eşek Adası’na geleceği 7 gün önceden Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne duyuruldu.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’nın, Aydın Eşek Adası’na geleceği Türk basınında da yer aldı.

Devlet kurumları bir hafta önceden uyarılmasına rağmen Yunan Cumhurbaşkanı Katerina, hiçbir engelle karşılaşmadan 29 Haziran 2020’de, Aydın Eşek Adası’na geldi.

Yeni Şafak, Sabah ve Milliyet Gazetesi’nde bile Eşek Adası’nın 16 yıldır Yunan işgali altında olduğu belirtilerek Katerina’nın meydan okumasına tepki verildi. Savunma Bakanı Hulusi Akar ise her zaman olduğu gibi Katerina’nın bizim adamızda bize meydan okumasına seyirci kaldı.

VATAN TOPRAKLARINI SAVUNMADAN YUNAN’A TESLİM EDEN OSMANLI PAŞALARI CEZALANDIRILIRKEN, GÜNÜMÜZDE AYNI SUÇU İŞLEYEN GENERALLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR !…

Osmanlı Paşası Kara Tahsin, Balkan Savaşı sırasında 1912’de, emir ve komutasında 26 bin asker olmasına rağmen, Selanik’i savunmadan Yunan askerlerine teslim etti. Yunan askerleri tek kurşun atmadan Selanik’i işgal etti. Kara Tahsin Paşa önce Yunanistan’a daha sonra da Fransa ve İsviçre’ye kaçtı. Kara Tahsin Paşa, Divan-ı Harp tarafından gıyabında yargılanarak vatan haini ilan edildi ve idam edilmesine karar verildi.

Osmanlı Devleti döneminde vatan topraklarını Yunan askerine teslim eden paşalar vatan haini ilan edilip cezalandırılırken, günümüzde aynı suçu işleyen generaller ödüllendiriliyor. Emrinde yüzbinlerce asker olmasına rağmen, vatan toprakları Muğla Ardıççık Adası, Aydın Marathi Adası ve Muğla Plati Kayalığı’nı savunmadan Yunan askerine teslim eden Hulusi Akar Milli Savunma Bakanlığına, Yaşar Güler Genelkurmay Başkanlığına, Ümit Dündar da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanarak ödüllendirildi.

İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesine göre, “Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmaktır”. Yani, Hükümet Direktifi verilmese bile Gökçeada ve Bozcaada ile birlikte Adalar(Ege) Denizi’ndeki 200 civarında ada, adacık ve kayalığın savunulmasından Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Ege Ordusu Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumludur.

Başta Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Ümit Dündar olmak üzere, 2016’dan bugüne kadar, Genelkurmay Başkanı, Genkur. II. Başkanı, Genkur. Harekat Başkanı, Genkur. Genel Plan Prensipler Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Ege Ordusu Komutanı, Ege Ordusu Kurmay Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, J. Gnl. K.lığı Kurmay Başkanı olarak görev yapanlar derhal istifa etmelidir.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s