SÜRYANİLER DOSYASI : SÜRYANİ İSYANI VE SÖZDE SÜRYANİ SOYKIRIMI


SÜRYANİ İSYANI VE SÖZDE SÜRYANİ SOYKIRIMI

Ekim 30, 2011

1. dünya savaşı sırasında rusya’da yaşanan 1917 devrimi neticesinde osmanlı ile anlaşması ve osmanlı’nın nispeten doğu cephesinde rahatlamasının ardından savaşın seyrinin kendileri için menfi yönde etkileneceğini sezen itilaf devletleri abd’nin van’daki ajanı doktor şet’in gayretleri ile doğu anadolu’da kürt, ermeni ve süryanilerden müteşekkil bir ordu yaratmak ve böylece osmanlı’nın tekrar doğu cephesi ile uğraşmasını sağlamak amacı ile görevlendirildi.
lakin dağınık kabileler halinde yaşayan bu unsurlardan düzenli birlikler yaratmak uzun zaman alacaktı.
bunun üzerine doktor şet bu unsurları çeteler halinde savaşmaya, osmanlı’yı oyalamaya ikna etti.
vaad edilenler sınırsızdı. süryanilere bile bağımsızlık vaad edilmişti.
bunun üzerine süryani patriği Marşimun ve bir dönem osmanlı ordusunda da bulunan petros ağa süryani gönüllülerden bir ordu meydana getirdi.
bu ordunun silah sorunu ise rusların çekilirken doğu cephesinde bıraktığı silahları ingiliz’lerin parası ile satın alınarak sağlandı.
böylece süryaniler için osmanlı topraklarında resmi bir cihad(!) başlamış oldu.
lakin osmanlı birlikleri karşısındaki süryani bozguncuları(sayıları 35.000 kadar) yer yer bozguna uğratarak bu ütopik düşünceye son verdi.
bunun üzerine osmanlı topraklarında güven içinde yaşamayacağını düşünen süryaniler osmanlı topraklarını kitleler halinde terk etmeye başladı.
işte bu süryani ayaklanması esnasında öldürülen petros ağa önderliğindeki süryani çeteciler ve osmanlı topraklarından göç ederken yaşamını yitiren birkaç bin süryaniye istinaden de “sözde bir süryani soykırımı” yaratılmaya çalışıldı.
sözde ermeni soykırımının yanında kardeş kardeş tam teslimiyetçi bir türk hükümeti tarafından tanınmayı bekliyor…
1. dünya savaşı esnasında osmanlı coğrafyasında yaşayan toplam 250.000 süryani’nin büyük çoğunluğu amerika ve avrupa’ya göç etmiş, suriye ve ırak’ın işgale uğraması ile osmanlı coğrafyasında yaklaşık 25-30.000 civarında bir süryani populasyonu kalmıştır.

süryaniler osmanlı’nın hiçbir döneminde katliama uğramadığı gibi, ermeniler’e yapılanın bir benzeri tehcir operasyonuna da maruz kalmamış, kendi iradeleri ile başka ülkelere göç etmişlerdir.
bu yer değişim esnasında ve işgal altındaki osmanlı topraklarından lübnan ve suriye’nin liman kentlerine yapılan zorunlu göç esnasında ise 3000-4000 civarında süryani vatandaşımız tabiat şartları ve çete saldırıları nedeni ile telef olmuştur.

süryani soykırımı gibi saçma birşeyden bahsedenler gitsinler coşkun sabah’a bir sorsunlar soyları kırılmış mı kırılmamış mı?

İşte tanınmayı bekleyen bu sözde süryani soykırımı ise; ermeniler tarafından ortaya atılan ve kendilerine yandaş bulmak adına planlanan saçma bir iddiadır. daha öteye ileriye gitmesine tarih bilimi müsaade etmez…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s