BİYOGRAFİ DOSYASI : TOPAL OSMAN AĞA


TOPAL OSMAN AĞA

Kasım 13, 2011

Kurtuluş savaşı ve sonrasında Atatürk’ün korumalığını yapmış Giresun ve tüm Karadeniz Bölgesinde Pontus komitacılarıyla savaşmış, kendisine tertiplenen oyun sonucunda idam edilmiş kuvai milliyeci halk kahramanı.

ölümünden yıllar sonra bile Atatürkün aklına geldikçe ağlamaklı olduğu söylenir.

birde şu anektodu lütfen okuyunuz;

giresun gonullulerinden kurulan mufrezeler, osman ağa’nın alay komutanlığı yaptığı iki gönullu alay sakarya muharebelerine katılmadan onceki donemde,giresun merkez olmak ızere batıda sinop doğuda trabzon arasındaki sahil şeridi ve dağlarda rum pontus cetelerine son derece sert ve değişik metodlar uygulayarak kok sokturduler.

pontus çeteleri ve işbirlikçiler ya tamamen yok edildiler yada tamamen dağıtıldılar…

karadeniz sahili gonulluleri kumandanı osman ağa ile mülakat.ahmet emin yalman.19 şubat 1922.vakit gazetesi:


babam varlıklı olduğundan, beni askere gondermemek için bedelli asker olmamı istemiş, luzumlu parayıda yatırmıs duyunca cok uzuldum. dinlemedim.

gonullu bir mufreze kurup istanbula gittik.

catalca onlerinde bulgarlarla çarpışırken sağ ayağımdan 10-12 mermi ile yaralandım diz kapağım parcalandım ogunden beri aksağım.

rum pontusu yunanı derken gecen sene (1921) koçkiri kurt isyanı çıktı. giresun gonulluleri ile isyanı iki ayda bastırdık. kısın şebinkarahisar dağlarında karın derinliği 3 metreyi bulur. refahiyede 2300 mevcutlu isyancılarla çatısmaya girdik. onun arkasından dersim(tunceli) ovacıkta bir kürt isyanı daha basladı. bunların uzerine yuruduk. bizim geldiğimizi duyunca derhal vaziyet aldılar.

koçkiri isyanındakilerin basına gelenlerden kurtulmak için careyi isyan ettikleri hukumete , erzincan’daki yonetime sığınmakta buldular…

1920 nisanının ilk haftasında orta buyuklukte bir tekne sinopun gerze limanına yanaştı teknenin içinden yaşları 19-20’yı gecmeyen bıyıkları yeni terlemiş siyah giysiler içerisinde ,pür silah 17 genc cıktı.

silahlı gençler onde aksayarak yuruyen reislerini takip ederek. iskelenin 50m. uzağındaki uzerinde hukumet konağı yazılı kaymakamlığa girdiler. şehrin carsısının baslangıcında bulunan kaymakamlıga osman ağanın geldiğinin duyulması cok uzun surmedi ve halk hukumet konağının onunde toplanarak merakla beklemeye basladı.

binanın içinden once gurultuler sonra bağrıs çağrıslar geldi sonrada sehrin rum esrafından zengin ve varlıklı bir sahıs olan hristos kaymakamlıga girdi.

gürültuler yeniden sokaga kadar taştı ve bir el silah sesi duyuldu. kısa sure sonrada topal osman ağa dısarı cıkıp carsıda bir kaç türkün dükkanına uğradı ve adamlarıyla birlikte geldiği tekneye binerek iskeleden uzaklastılar.

bütün bunlar birkac saat içinde olmustu, halk tekne uzaklasıncaya kadar limandan ayrılmadan teknede gidenleri seyretti.

osman ağanın gittiği haberi hızla daglara taslara ucuruldu… kara zıpkalılar hukumet konağına girer girmez osman ağa direk kaymakamın odasına cıkmış ve ona bolgedeki azılı rum pontus cetesinin bası olan harbonun nerede olduğunu sormus, kaymakamın rum pontuscuların yerini bilmiyo olması bir yana ileri geri konusması uzerine onu tartaklamıs. bu defa ilçede ileri gelen rumlardan biri olan harbonun bas yardımcısı ve yatakcısı onların her turlu ihtiyacını karsılayan hristos’u kaymakamlıga cağırtmıs. hristos a da harbo eskiyalarının yerlerini sormus o da kaymakam gibi “bilmiyorum” demiş ve bununla da kalmamış birden celallenip; “siz kimsiniz sizin ceteciler beni sorguya cekemez” der demez, osman ağa’nın yardımcılarından mustafa kaptan’ın tabancası hrstos’un şakağında patlamış.

giresun gonulluleri mufrezesi reisinin çarsıda alışveris yapıyor gibi bir iki turkun dukkanına uğramasıda muhbir-haber elemanlarıyla gorusmesinden baska bir sey değildi.


küre dağları silsilesinin batı uzantısındaki dranaz dağı gerze sahillerinden 35-40 km. içerdedir. sinop’u boyabat uzerinden iç anadolu’ya bağlayan yol bu dağdan gecer , dranaz uzerindeki koylerden biri bürnüktür ve bu koyun yakınlarında kurtlu han adıyla bir konaklama yeri vardır.

giresun gonulluleri gerzeden ayrıldıkları gunun gece yarısını gecen saatlerde kurtlu handan dısarı rumca muzik sesleri naralar nidalar gelmektedir…

aniden hanın kanatlı kapılarından ikisi tekmeyle acılır.

luks ve idare lambaları salonun ucundaki ocağın aydınlattığı geniş salonda, harbo ve 36 rum pontus eskiyası çalgılar eşliğinde dansoz oynatmaktadır. hepsi buz kesilir hiçbiri duvara asılanlar soyle dursun yanlarındaki mavzerlere bile davranamazlar. “kara zıpkalılar” karsılarındadır…

rum pontuscular buyuk kucuk butun dillerini yutmus gozleri faltası gibi dısarı fırlamış haldeyken osman ağa’nın sesi hanın duvarlarında cınlar.


“-ulan palikarya enikleri! turk koylerinde korumasız insanları soyur soğana cevirir,onlara zulum ve tecavuzlerinizin zaferi diye mi burada alem yapıp çengiler oynatırsınız?!…

yunan’ın izmir’e ingiliz’in samsun’a cıkmasıyla şımarıp bu torakların efendisi mi olacağınızı aklınız kesti? nankor kefereler. şimdi ben sizin gibi köçeklere nasıl avrat gibi oynatılacağını gosteririm! soyunun hepiniz dumbelekçiler! sizde biraz onceki rum gıygıyını çalın! “

ocak basındaki ekmek ve yufka ısıtmada kullanılan 6-7 sacı işaret ederek giresun gonullulerine;

“sunları ısıtıp salonun ortasına koyun!” emrini verir nihayet harbonun dili cozulur; “-ağam etme eyleme biz ettik sen etme bağışla… “

ağa dinlemez bile…

“- ulan turk dusmanı hırbo,seni artık butun rum kiliselerinin duaları bile kurtaramaz,yaltaklanıp durma… “

uzun surmez,kurtlu handan gruplar halinde yukselen mavzer sesleri,karanlıkları deler gibi civardaki ormanlar ve hana yakın koylerde uğuldarlar.gun ağardıktan sonra gene de korka korka kurtlu han’a gidebilen civardaki turk ve rum koyluler, harbo ve adamlarının cesetlerini ilkilerek izlemekten, salonun duvarına komurle yazılmıs yazıyı epey geç fark ederler.

rum pontuslular! vatana ihanet edenler ve türk ahaliye eziyet çektirenler,yerlerde gördukleriniz gibi tepelenecektir. giresun müdafai milliye reisi osman bey !…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s