BİYOGRAFİ DOSYASI : TEŞKİLATI MAHSUSA’NIN ESKİ BAŞKANLARINDAN DOKTOR NAZIM


TEŞKİLATI MAHSUSA’NIN ESKİ BAŞKANLARINDAN DOKTOR NAZIM

Kasım 9, 2011

1872 selanik doğumlu ittihat ve terakkinin önde gelenlerinden. sabetayist kökenli komitacı.

askeri tıp fakültesine devam ederken ittihadi osmani cemiyetine üye oldu. 2. abdülhamitin sıkı istibdat rejiminden kaçarak parise yerleşti ve öğrenim hayatına sorbonne üniversitesinde devam etti. burada tanıştığı ahmet riza ile birlikte osmanlı terakki ve ittihat cemiyetini kurdu.

2. abdülhamit’in baskısıyla fransa’dan sınırdışı edilerek belçika’ya yerleşti faaliyetlerine burada devam etti ve ittihat ve terakki’nin yayın organı meşveret dergisini çıkardı.belçika’dan da sınırdışı edilerek isviçre’ye yerleşti.

1902’de toplanan paris kongresi’nde prens sabahattin grubuyla ters düştü ve ittihat ve terakki adı altında yeni bir örgüt- oluşum içinde yerini aldı. 2. abdülhamit’e karşı darbe yapılmasını savundu. izmir’deki orduyu selanik ordusu’na katıp darbe yapmak amacıyla “tutuncu yakup aga” kimliğinde izmir’e yerleşti.

1908de meşrutiyetin ilanından sonra kurulan hükümette bakan olarak görev aldı. 31 mart ayaklanmasının ardından yunanistan’a kaçtı ve yakalanarak hapse atıldı. bab-ı ali baskınından sonra yönetimi tekrar ele geçiren ittihat ve terakki sayesinde tekrar özgürlüğüne kavuştu.

teşkilat-ı mahsusa ve fenerbahçe kulübünde başkanlık yaptı.

1918 de tekrar bakan oldu. birinci dünya savaşı sonucunda ittihat ve terakki partisi’nin kendini fes etmesiyle yurtdışına kaçtı anadolu’ya dönüp milli mücadeleye katılma isteği reddedildi. cumhuriyetin kurulmasıyla beraber bacanağı dr tevfik rusdu aras sayesinde tekrar yurda döndü ve siyasetten uzak sade bir yaşam sürmeye başladı.

1926 da adı izmir suikastı’na karıştığından ötürü tutuklandı. hakkında pek fazla delil bulunmamasına rağmen 26 ağustos 1926 da idam edildi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s