BİYOGRAFİ DOSYASI /// OSMANLININ SON KAHRAMANLARINDAN : SÜLEYMAN ASKERİ BEY


SÜLEYMAN ASKERİ BEY

Kasım 9, 2011

teşkilatı mahsusa’nın üst düzey yöneticilerinden vatansever ittihat ve terakki partisi mensubu görev adamı.

teşkilat-ı mahsusa’nın önde gelen isimlerinden biri olan süleyman askeri bey, vehbi paşa’nın oğluydu. askeri harbiye’den kurmay yüzbaşı olarak mezun olmuş ve 1908 hareketinde yer almıştı. “merkez taburu talim muallimi” sıfatını taşımış ve askerlik hayatının bu en hareketli devresini “ilan-ı meşrutiyet” ile sessizliğe terk etmişti.

süleyman askeri, irak cephesine kumandan tayin edildiğinde, bu birliğin başlıca kuvvetleri erzurum cephesine tayin edilmişti.

süleyman bey vaktiyle beraber çalıştığı arkadaşları ile ülkenin muhtelif yerlerinden gelen gönüllülerden teşkil edilen “osmancık” isimli fedai taburu ile basra’yı korumak vazifesini almıştı. bağdat’tan itibaren yol boyunca askerlerin ve halkın tezahüratı ile desteklenmiş ve emir komutayı alarak savaşın mukadderatında rol oynamaya başlamıştı.

askeri bey ile fedailerinin verdiği savaşı anlatmak mümkün değildir.

yaralı olmasına rağmen şuayyibe’de savaşı sedye içinde ön safhalarda idare etmişti. mağlubiyeti ve askerlerinin bir bir can vermesini hazmedememişti. hayatına son vermesi, arap cephesinin değil, dünya askerlik tarihinin de en trajik misallerinden biri olacaktı.

ayrıca süleyman askeri bey, teşkilatı mahsusa’dan arkadaşlarıyla kurduğu “batı trakya türk cumhuriyeti’nin” ilk genelkurmay başkanıdır.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s