DÜNYA DİLLERİ DOSYASI : KÜRTÇE’Yİ İNCELEYELİM !!!!


Kürtçe derler dururlar. Rus bilimadamları incelemiş. Neymiş bu Kürtçe dedikleri, bir görelim:

Rusya’nın Erzurum elçisi (konsolos) olarak görev yapmış olan Auguste Jaba, 1860 yılında Kürtçe (!) üzerine derlemelerini yayınlamıştır. Daha sonra da Sen Petersburg Bilimler Akademisi’nin isteği üzerine F. Justi tarafından bu kitap temel alınarak 8378 sözcükten oluşan bir “Kürtçe (!)” sözlük oluşturulmuştur. Bu sözlük 146 yıl öncesinin, bugünden çok daha saf Kürtçesini (!) göstermektedir. V. Minorsky gibi önde gelen bilimadamları bu sözlükteki sözcükleri köken açısından sınıflamışlar ve ortaya aşağıdaki çizelge çıkmıştır.

3080 sözcük ……Türkçe

1030 sözcük …… Farsça

1200 sözcük …… Zend lehçesi

370 sözcük …….. Pehlevi lehçesi

2000 sözcük …… Arapça

220 sözcük …….. Ermenice

108 sözcük …….. Keldanî

60 sözcük ……… Çerkesçe

20 sözcük ……… Gürcüce

300 sözcük ……. Kökeni belli olmayan sözcükler olduğu anlaşılmıştır.

(Prof. Dr. A. Haluk Çay, Her Yönüyle Kürt Dosyası, sf. 119)

Aktaran: Sadi SOMUNCUOĞLU, 28 Aralık 2010, Yeniçağ Gazetesi

Şimdi, baştan beri Kürtçe (!) yazdıktan sonra neden ayraç içinde ünlem koyduğumu açıklayayım. Çünkü Kürtçe adında bir dil yoktur. Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere, kendine has sözcükleri olmayan "yerel konuşma biçimi"dir. Bilimsel kaynaklar buna "yerel konuşma biçimi" adını verir. Bir dil olarak ele alınmaz. Dilbilgisi yapısı olarak Farsçaya benzemektedir. Ancak Hint-Avrupa dil ailesinden olan Farsçadan belirgin ayrımları da vardır. Dilbilgisi açısından hiçbir dil ailesine uymamaktadır. Minorsky Kürtçenin (!) “söyleyiş farklılıkları, biçim farklılıkları, tümce yapısı farklılıkları, sözcük farklılıkları ve ses değişimi farklılıkları” gibi nedenlerden ötürü Hint-Avrupa dillerinden olamayacağını söyler. Hiçbir dil ailesine ait olmayan bir dil olur mu? Eğer yazılı hale getirilmiş bir ölçünü (standardı) yoksa, seyrek olarak veya hiç yazıda kullanılmıyorsa, herhangi bir dil ailesine tam olarak alınamıyorsa buna bir dil demek olanaksızdır. Dil olarak böyle bir dil hiç var olmamıştır. Dil olma özelliklerini taşımamaktadır. Ne bugün, ne de bugünden önce böyle bir dil vardı.

EK BİLGİ: Minorsky, günümüzde Kürtleri bir ulus yapma çalışmalarının temellerini atan kişilerdendir. Kendisi, Kürt tarihi, dili ve söylenceleri gibi birçok uydurmayı ilk ileri sürenlerdendir. Bunlara karşın, o bile Kürtçenin gerçek bir dil olmadığının farkındadır.

TDH Fatih Aytekin.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s