EGE ADALARI SORUNU DOSYASI /// E. KUR. ALB. ÜMİT YALIM : Gavdos üzerinden Yunan tehdidi


GAVDOS ÜZERİNDEN YUNAN TEHDİDİ !…

*Yunanistan’ın 29 Ekim’i, Türkiye’nin 28 Ekim’i kapsayacak şekilde ilan ettiği NAVTEX’ler ve askeri tatbikatlar karşılıklı olarak iptal edildi. Ancak, Yunanistan, 2004 yılında işgal ettiği Gavdos Adası üzerinden meydan okumaya ve Türkiye’yi tehdit etmeye devam ediyor.

*Yunan Genelkurmay Başkanlığı, 28 Ekim 2020’de, resmi internet sitesi ve twitter sayfasında, yazılı ve sesli olarak Yunan F-16 pilotunun mesajını yayınladı.

*Yunan pilot mesajında, Orestiada’dan (Trakya sınırında, Dimetoka kuzeyindeki bölge) Gavdos’a, Othonos’tan (Selanik şehrinin ilçesi) Meis’e kadar uzanan bölgenin Yunan toprağı olduğunu vurgulayarak Yunanların OHİ Bayramını kutladı.

*Yunan pilotun, kuzeyden-güneye ve batıdan-doğuya Yunan topraklarını tarif ederken Girit güneyindeki Gavdos Adası’nı Yunan Adası olarak tanımlaması dikkat çekti.

NAVTEX’İ İPTAL EDEN YUNANİSTAN, GAYRİ ASKERİ STATÜDEKİ ADALARA SAVAŞ GEMİLERİNİ GÖNDERDİ !…

*NAVTEX’i ve askeri tatbikatı iptal ederek sözde jest yapan Yunanistan, eş zamanlı olarak büyük bir skandala imza attı. Yunanistan, 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması ile sadece kullanma hakkı verilen ve gayri askeri statüde olan Limni ve Sakız adalarına savaş gemilerini göndererek Türkiye’ye meydan okudu.

*1947 Paris Antlaşması’na göre gayri askeri statüde olan İstanbulya, Kerpe, Rodos ve Meis adalarına da savaş gemileri gönderen Yunanistan, Türkiye’ye meydan okumaya devam etti.

*Yunanistan, Gavdos Adası’nı kendi adası olarak tanımlarken ve Türkiye’yi tehdit ederken, gayri askeri statüdeki adalara ve limanlara savaş gemilerini gönderirken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olanı biteni turist gibi seyretti . Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler eklerde gönderilmiştir.

Saygılarımla,

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

DOKUMANLARI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s