İRTİCA DOSYASI : ‘ŞERİATTA HARAM OLAN TARİKATTA HELALDİR’ DİYEREK İSTİSMAR ETMİŞ


‘ŞERİATTA HARAM OLAN TARİKATTA HELALDİR’ DİYEREK İSTİSMAR ETMİŞ

31 Temmuz 2018 04:05

Tarikat şeyhi olan Süleyman Işık’ın 5 erkek müridine ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında ifadeleri alınan mağdurlar yaşadıklarını anlattı. Mağdurlar Işık’ın ‘Şeriatta haram olan tarikatta helaldir’ diyerek müritlerine istismarda bulunduğunu ileri sürdü.

Konya’da Faruki tarikatının il sorumlusu olduğu belirtilen Süleyman Işık’ın (65) olay tarihinde 17 ile 22 yaş arasında olan 5 erkek müridine ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. 70 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan ve suçlamaları kabul etmeyen Süleyman Işık’ın "Bana itaat ettiğin zaman manevi olarak rütbe alıp ilerleyeceksin" diyerek müritlerine istismarda bulunduğu ileri sürüldü.

Cinsel istismar iddiası tarikattaki sohbetlere katılan bir kişinin 2018 yılı başlarında Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayetiyle ortaya çıktı. Şikayette kendisini cemaatin ‘sözde’ halifesi olarak tanıtan Süleyman Işık’ın yaşları 18 yaşından küçük ve büyük kişilere cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında yaşları şu an 22 ila 29 arasında değişen 5 erkek mağdurun ifadesine başvuruldu. İfadelerde; cinsel istismarların çoğunluğunun 2011 yılından sonra olmak üzere 2008 ve 2017 yılları arasında gerçekleştiği belirlendi. Mağdurların da o dönemlerde 17 ila 22 yaşları arasında olduğu tespit edildi.

‘HZ. ALİ SÜT EMMEDEN PEMGAMBERİN DİLİNİ EMMİŞ’ DİYEREK DUDAKLARINDAN ÖPTÜ

Mağdurların ifadelerinde ayrıca Süleyman Işık’ın kendilerine dini sohbetler sırasında zikir çektirdiği yalnız kaldıkları ya da dergâh olarak kullandıkları yeri temizledikleri sırada da "Şeriatta haram olan tarikatta helaldir” "Hz. Ali doğduğunda daha süt emmeden Peygamberimizin dilini emmiş ve bu şekilde Peygamberimiz ona ilim aktarmıştır" dediği belirlendi. Işık’ın mağdurları bu sözlerle kandırıp ilk önce dudaklarından öperek cinsel istismara başladığı ileri sürüldü.

MANEVİ RÜTBE ALACAKLARINI SÖYLEMİŞ

Süleyman Işık’ın ayrıca mağdurlara "Bu bir rahman durumudur. Bu durumu bilmeyen kişilere anlatmaman gerekir bana itaat ettiğin zaman manevi olarak rütbe alıp ilerleyeceksin. Bu tarz cinsel ilişkiler Mevlana ile Şems arasında ilahi aşk ilişkisi bu yöntemle birbirlerine ilim aktarmışlardır" diyerek cinsel istismarın boyutunu artırdığı iddia edildi. Işık’ın evinin altında dergâh olarak kullandığı bölümde ve kendine ait iş yerinde mağdurlara cinsel istismarda bulunduğu ileri sürüldü.

‘MANEVİ GÜCÜNDEN ETKİLENİP KARŞI KOYAMADIK’

Mağdurlar ifadelerinde dini bilgilerinin zayıf olduğunu Işık’ın manevi gücünden etkilenerek karşı koyamadıklarını söyledi. Mağdurlardan bazıları ise Süleyman Işık’ın kendilerini birbirleriyle de cinsel ilişkiye girmeye zorladığını ileri sürdü.

Soruşturma kapsamında fiili livataya uğradığı iddia edilen 3 mağdurun alınan doktor raporunda olay tarihi ve muayene tarihi arasında geçen süre ve iyileşme durumu nedeniyle herhangi bir bulguya rastlanılmadığı belirtti. Ayrıca yapılan aramada S. I. ‘nın bilgisayarında hayvana yönelik cinsel davranışlara ilişkin görüntüler bulundu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Süleyman Işık hakkında 5 kişiye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ‘çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 70 yıla kadar hapis cezası istendi. Bu cezanın da cinsel istismarın bazı mağdurlara defalarca yapıldığı için zincirleme suç kapsamında artırılması talip edildi. İddianame 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davanın ilk duruşmasında sanık Işık suçlamaları kabul etmeyip bağlı olduğu tarikatın Konya sorumlusu olduğunu evinin alt katını dergâh olarak kullandığını ve burada dini sohbetler yapıp zikir çektiklerini belirtti. Bilgisayarında çıkan görüntülerin kendisine ait olmadığını belirten Işık görüntülerin oğluna ait olduğunu ileri sürdü.

Duruşmaya katılan bir mağdur da şikayetinden vazgeçtiğini belirtti. Duruşma tanıklar dinlendikten sonra ertelendi.

LİNK : https://www.aydinlik.com.tr/seriatta-haram-olan-tarikatta-helaldir-diyerek-istismar-etmis-turkiye-temmuz-2018-2

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s