CUMHURİYET REJİMİ DOSYASI /// NACİ KAPTAN : DEDELER VE TORUNLARI * Millî Mücadele Dönemi’nde Asker Firarileri ve İstiklal Mahkem eleri


NACİ KAPTAN : DEDELER VE TORUNLARI * Millî Mücadele Dönemi’nde Asker Firarileri ve İstiklal Mahkemeleri

Posted on August 11, 2020 by Nacikaptan

Değerli okur,
Şimdiye kadar pek irdelenmeyen bir konuyu, özetini çıkardığım uzunca bir yazı ile okumanıza sunuyorum. Yukarıdaki fotoğrafta bir Rus yarbayın deyişini okuyunca içim acıdı. Büyük Atatürk acaba yanlış bir Devleti mi kurtarmış ve yanlış bir halka ve yine yanlışlıkla özgürlük ve vatan mı armağan etmişti?
1917 yılında orduda yaklaşık 300.000 firari olduğu tahmin edilmektedir.Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda ise bu sayı neredeyse yarım milyona ulaşmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yakalanabilen firarilerin sayısı ise sadece 29.841‘dir.
5 Eylül 1921’de Sakarya Savaşı’nda sayısı 120.000 olan askerin 48.335′i firar etmiş ve bunların en az 30 bini silahlarını da alarak firar etmiştir.
Üstelik de firarileri yakalamakla yükümlü olan jandarmalar da firarilere katılmaktadır. Silah ve mühimmatın çok yetersiz olduğu bu dönemlerde firariler silahları, cephaneleri, askeri gıdayı ve hatta katırları dahi alarak gruplar halinde firar etmektedir. Ve bu firariler daha sonraları Anadolu’nun dört bir yanında otoriteye baş kaldıranlara katılmakta veya çeteler oluşturarak eşkiyalık yapmaktadır.
Bir yanda Dünyanın en güçlü devletlerinin orduları, Osmanlı’yı teslim etmiş olan padişah, şeriat isteyen cahil ve okuma yazma bilmeyen bir toplum, yokluk, yoksulluk, padişah yanlıları, Kürt ve irticai kalkışmalar, isyanlar. Toplumu kıran sıtma, kızamık, verem, frengi ve donanımsız silahsız yorgun asker… Bir de bunlara cepheden kaçan yüzbinlerce askeri katın…
İşte Atatürk tüm bu olumsuz şartlar altında dünyanın en büyük mucizelerinden birisini yaratmıştır. Ulu önderi her daim saygı ve şükranla anmak borcumuzdur
Yukarıdaki fotoğrafta gözükenler ve Atatürk’e daha da rahatça hakaret etmek isteyenler acaba gerçekten Türk müdür? Bu topraklarda doğan ve kendilerine bir ülke armağan eden tüm dünyanın ve hatta düşmanlarının dahi saygısını kazanmış olan bir kahramana neden düşmanlık yapan böylesi cahil ve şeriat isteyen bir toplum vardır?
Bu yobaz ve cahil kitlenin atalarının yaşadığımız savaş dönemlerinde neler yaptığını merak ettim. Bu kitle zaman zaman İSTİKLAL MAHKEMELERİNİ gündeme getirerek suçlarlar ve kötülerler. Aşağıdaki yazı bu yobazlara bir yanıttır. İnanıyorum ki günümüzde Devleti çökertmek için ellerinden geleni yapanlar ve bunların değirmenine su taşıyanlar FİRARİLERİN torunlarıdır…
Aşağıdaki uzun özeti okuduğunuzda Atatürk’ün kazandığı savaşların ve devrimlerinin ne kadar zorlu, güç şartlar altında, yokluk ve yoksulluk içinde, orduyu oluşturan askerlerin yarısına yakınının ordudan firar ettiğini ve İstiklal Mahkemelerini de bu nedenle kurulmak zorunda kalındığını okuyacak ve Ulus kahramanımız Atatürk’e daha çok saygı duyacaksınız.
Dileğim odur ki bu yazıyı çevrenize yayınız ve arşivleyiniz.
Saygılarımla
Naci Kaptan / 12 Ağustos 2020

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s