DIŞ POLİTİKA DOSYASI /// Suinbay Suyundikov /// Lübnan’a Yeni Atama : Rus Diplomasisi Neyi Hedeflemekte ???


Suinbay Suyundikov /// Lübnan’a Yeni Atama : Rus Diplomasisi Neyi Hedeflemekte ???

14 Ağustos 2020

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı olağanüstü kararnameyle Rusya Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dairesi Başkan Yardımcısı Aleksandr Nikolayeviç Rudakov’u Lübnan Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi ve Tam Yetkili Temsilcisi olarak atadı.

Başka bir kararname ile Devlet Başkanı, 2010’dan beri Beyrut’taki Rus diplomatik misyonuna başkanlık eden Aleksandr Zasypkin’i görevden aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lübnan ile ilişkileri geliştirmek üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika alanında uzman olan Aleksandr Rudakov’u Rusya’nın Beyrut’taki Büyükelçisi ve Tam Yetkili Temsilcisi olarak atadı. Aleksandr Rudakov 22 Temmuz 1962 doğumlu. Kasım 2012 yılında İkinci dereceli Büyükelçi rütbesine terfi edildi. Aynı yıl Ramallah’daki Filistin Ulusal Yönetimi Rusya misyonuna Başkan olarak atandı.

Rudakov’un atamasına iki farklı varyanttan bakılabilir. Birincisi atama, Rusya’nın Lübnan konulu dış politika ekibinin diplomasi, ekonomi-ticari ve askeri alanı arasındaki dengeyi sağlamada Kremlin’in elini kolaylaştıracak. Yeni atamaya kadar özel olarak Rus Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dairesi Başkan Yardımcısı olan Aleksandr Nikolayeviç Rudakov, daha çok Filistin-İsrail sorununa daha yakındı.

İkincisi, Doğu Akdeniz’de suların ısınması bu bölgede İsrail’in diğer Arap ülkeleri ve Yunanistan ile anlaşmalara varılarak aktif rol oynamaya başlamasını seyretmekte olan Rus dip misyonunu bölgede daha çok aktif rol oynayarak kendi nüfuz alanını genişletmeye çalışmaktadır. Rusya askeri alanda Ortadoğu’da sadece Suriye ile yetinmeyip Libya ve bunun yanı sıra stratejik ticari limanlara sahip olan Lübnan’da da etkili olmaya çalışacaktır. Aynı zamanda Moskova’nın Orta Doğu’daki konumunun daha da güçlendirilmesi için bütçesinin artırılmasını istemektedir. Rusya Beyrut’ta gerçekleşen patlamada ilk insani yardım gönderen ülkelerden biri olmuştu. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (EMERCOM) uzmanları, Beyrut Limanı’ndaki patlamada yaralananların tedavisi için Lübnan’ın başkentinde kısa sürede seyyar hastane kurarak yaralıları kabul etmeye başlamıştı. Bu da Lübnan halkının Rusya’ya karşı güvenin artmasına ve Rus imajının iyileşmesine neden olacaktır. Böylece Rudakov’un ataması, Rus dış politikasındaki nüfuzunu arttırmaya yönelik bir hamle olarak görülebilir.

Yeni temsilci Moskova’nın Lübnan misyonuna ekonomik ve diplomatik boyutlar kazandırmaya çalışacaktır. Rudakov’un İsrael uzmanı olması Lübnan oynanmaya başlayan yeni oyunun esas rüzgârı hangi taraftan estiğini iyi değerlendirmesi ve bu saha çalışmasına hâkim olması Rus diplomasının Lübnan’da baş aktörlerden biri olacağının göstergesidir. Rudakov, Filistin-İsrail tecrübesinin yanı sıra Arap ülkeleri arası ve kabiller arası iç sorunlarına vakıf olması ve diplomasi birikimi sayesinde de Büyükelçi ve tam yetkili temsilci olması bölgede Moskova’nın hızlı hareket etme açısından da önemlidir.

KAYNAK:

Link : www.kremlin.ru

Link : www.mid.ru

Link : http://www.publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001202008140003

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s