UFO DOSYASI /// Ekrem Hayri PEKER : Bursa Basınından Uçan Daire Haberleri


Ekrem Hayri PEKER : Bursa Basınından Uçan Daire Haberleri

E-POSTA : ekrempeker

09 Mayıs 2020

Uçan dairelerle ilgili haberler hep yabancı basından aktarma olacak değil ya? Uçan daireler dünyanın her yerinde arzı endam edecek, Türkiye’de ve Bursa’da görülmeyecek, Sizce olacak iş mi? Eşyanın tabiatına aykırı. Elbette uçan daireler Türkiye ve Bursa semalarına gelecek, ahaliye gözükecek.

Diğer yandan Evrende 100 milyar galaksi bulunduğu, her galakside ortalama 200 milyar yıldız bulunduğu tahmin ediliyor. Kısacası rakamlara sığmayacak bir yıldız sayısı. Elbette bu kadar yıldız içinde sadece dünyamızda hayat olduğunu öne sürmek kendimizi aldatmak olur. Elbette bu sonsuz büyüklükte farklı yaşamlar, farklı medeniyetler bulunacaktır.

Nasıl dünyalılar uzaya çıkıp, ay ve başta Mars olmak üzere çeşitli araştırmalar yapıyorlarsa, gelişmiş uzay medeniyetlerinin de araştırmalar yapmaları normal.

Orta Çağ halıları ve tablolarında ufo denilen uzay gemileri, hatta birbirleriyle savaşan uzay gemileri resmedildiğini, çok sayıda antik kabartmalarda gemi ve astronot giysilerine benzer kıyafetli canlılar görülüyor.

Bu girişten sonra gelelim Bursa yerel basınında uzay ve uydu haberlerine.

Önce uçan daire haberlerine bakalım; ilk uçan daire haberi 12 Ekim 1954 tarihli gazetede yer alıyor. Gazete, Adana’da görülen uçan dairelerin “Fransa’da görülenlerle aynı olduğu” yazar.

Adana’da görülen uçan daireler Bursa’ya da gelirler. 10 Kasım1954 tarihli ANT, Karacabey semalarında görülürler. 11 Kasım 1954 tarihli ANT gazetesinde; “Korkunç bir sür’atle yol alan ve arkalarında bıraktıkları duman izi yarım saat kaybolmayan Uçan Daireleri yarım saat bütün Karacabeyliler seyretti”.

9 Şubat 1957 ’ta Konya semalarında uçan esrarengiz bir cisim haberi Hakimiyet gazetesinde yer alır.

Yerel gazetelerde sadece ülkemizdeki “uçan daireler” le ilgili haberler verilmez. Amerika’daki uçan dairelerle ilgili haberler de gazetede kendine yer bulur. (28 Ekim 1957)

Sadece uçan daireler değil, göktaşı düşmesi de haber olur. 20 Aralık 1957 Yeni Ant gazetesinde bir gök olayı haber olur. Gazeteden İnebolu’ya bir göktaşı düştüğünü okuyoruz.

Garip gök cisimleri Bursa’da görülmeye devam eder. Bu seferkine “peyk” denir. (25 Ağustos 1958)

Görülen cismin daha önce görülenlerden bir farkı yoktur.

Garip uçan nesneler gazetelerde haber olmaya devam eder. Bunlardan birisi İzmir Bozdoğan’da görülür. (1 Ağustos 1959 Yeni Ant)

24 Ağustos 1959 tarihli Hakimiyet gazetesi başka bir gök cisminin haberini verir.

27 Ağustos 1959 tarihli Hakimiyet gazetesi Amerikalıların fezaya gönderdiği YANKI 1 peykinin görülebileceği saatlerin haberini verir.

Uçan daire haberleri bitmez… En son 4 Kasım 1989’da Olay gazetesinde UFO haberini okuyoruz. Ufolar bu defa Gemlik’te görülür.

Bursa’da gökyüzünü merak edenlere yıldızları gösteren Hasip Özgenalp’i rahmetle anmadan geçemeyeceğim. Hasip Özgenalp, kendi yaptığı teleskopla Kültürpark’ta neredeyse kırk yıl yıldızları seyrettirdi.

Çekirge Caddesindeki ilk Kapıdan girip, biraz yürüdünüz mü onu görürdünüz.

Kısmet oldu defalarca teleskobundan aya ve yıldızlara baktım.

10 Eylül 1959 Tarihli Hakimiyet’in ön sayfasında, “Kültürpark’daki teleskop s.peyk’i görebiliyormuş” haberi yer alıyordu.

  • Ekrem Hayri PEKER

KAYNAKÇA

  • ANT Gazetesi
  • Bursa Hakimiyet Gazetesi
  • Hakimiyet Gazetesi
  • Kaldırım, Selen, Geçmişten bugüne Türk Hava Yolları
  • Olay Gazetesi
  • Yeni Ant Gazetesi

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s