BİYOGRAFİ DOSYASI /// Milli Mücadele’de Müthiş Bir İstihbarat Ağı Kuran Cengaver : Cambaz Mehmet Bey


Milli Mücadele’de Müthiş Bir İstihbarat Ağı Kuran Cengaver : Cambaz Mehmet Bey

Milli Mücadele döneminin adı sanı pek bilinmeyen kahramanlarından Topkapılı Cambaz Mehmet Bey’in hikayesi.

topkapılı mehmet, istanbul’da tulumbacılık yapan bir kabadayıydı. 1915 yılında çanakkale savaşları başlarken gönüllü olarak orduya yazıldı. ateş hattında görev istedi. tam da istediği yerde, conkbayırı‘nda, kendisi gibi deli ve çılgın bir komutanın emrindeydi: mustafa kemal

mustafa kemal, topkapılı cambaz mehmet’i çabuk keşfetti. onu manga komutanı yaptı. diğer tümenler ile iletişim için kullandı, topkapılı yiğitti, cesurdu. önemli bir vazife olduğunda mustafa kemal bu vazifeyi topkapılıya verirdi, topkapılı da üzerine düşeni kusursuz yapardı.

savaş sona erdi, istanbul işgal edildi. mustafa kemal ve topkapılı cambaz mehmet irtibatlarını koparmadı. mustafa kemal’in istanbul’da gözü kulağıydı topkapılı mehmet. arkadaşları ile birlikte mim mim grubu‘nu oluşturdular. atatürk samsun’a giderken onu bandırma vapuru‘na kadar koruyup eşlik ettiler, vapur sağ salim boğazdan çıkana dek beraberdiler.

milli mücadele başladı. milli mücadelenin anadolu’da savaşan kuvayi milliyesi varsa, bir kuvayi milliye de istanbul’da vardı. topkapılı cambaz mehmet ve mim mim grubu, karakol cemiyeti ile birlikte ankara’daki hamza grubu ile irtibat halinde milli mücadele’nin istihbarat ve casusluk organizasyonunu yapıyordu. düşman silah ve mühimmat depoları basılıyor, kurtarılan silah ve mühimmatlar tekneler ile anadolu’ya kaçırılıyor, aynı zamanda istanbul’daki subay ve askerler, bu örgütler vasıtasıyla anadolu’ya geçerek milli mücadeleye katılıyordu.

topkapılı cambaz mehmet çok çılgındı demiştik. gözü kara biriydi. sakarya zaferi kazanıldıktan sonra, mustafa kemal paşa’ya gazi ve mareşal ünvanları verildi. topkapılı sevinçten yerinde duramadı. derhal anadolu’ya geçip gazi paşasına bir hediye vermek istedi. ama bu hediye öyle bir hediye olmalıydı ki herkes bu hediyeyi konuşmalıydı.

bir gün topkapılı cambaz mehmet, kabataş’tan bir otomobil çaldı. çaldığı bu otomobili, karaköy rıhtımında bir istimbota yüklediler ve marmara’ya açıldılar. topkapılı cambaz mehmet, ingiliz işgal kuvvetleri komutanının makam otomobilini çalmıştı, karamürsel’de karaya çıktılar, otomobilin önündeki ingiliz bayrağı yerine türk bayrağı koydular ve bizzat topkapılı’nın kullandığı bu otomobili konya, akşehir’e getirdiler. topkapılı cambaz mehmet otomobili mareşal fevzi çakmak’a teslim etti ve daha sonra araç mustafa kemal paşa’ya tahsis edildi: "paşam, general harrington’un arabasıdır, artık sizindir"…

işin gerçeği, harrington da bu olayı duymuştu. ama böyle bir olaya cesaret ettiklerinden dolayı topkapılı ve arkadaşlarına müdahale etmemiş, onları yolda yakalamaya çalışmamıştı. bu da düşman komutanının dahi milli mücadeleye duyduğu saygının göstergesidir.

milli mücadele sonrası topkapılı cambaz mehmet’e milletvekilliği teklif edilmiş, ama o bunu kabul etmemiş, hatta gazi maaşını dahi kızılay’a bağışlamıştır… 1932 yılında ise hayatını kaybetmiştir.

işte mim mim grubu’ndan topkapılı cambaz mehmet’in hikayesi budur. ruhu şad, mekanı cennet olsun…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s