YAHUDİLER DOSYASI /// ERCAN CANER : COVID-19 ve Yahudilerde Görülen Yüksek Ölüm Oranı


ERCAN CANER : COVID-19 ve Yahudilerde Görülen Yüksek Ölüm Oranı

Virüs Din mi Seçiyor?
COVID-19 ve Yahudilerde Görülen Yüksek Ölüm Oranı

İngiltere’de araştırmacılar, Yahudilerde görülen yüksek COVID-19 ölüm oranının nedenlerini araştırıyor.

Virüs Din mi Seçiyor?

İngiltere’de araştırmacılar, Yahudilerde görülen yüksek COVID-19 ölüm oranının nedenlerini araştırıyor.

Yazar: Aiden Pink, Fast Forward, 25 Haziran 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Haziran 2020

Londra merkezli haftalık Jewish Chronicle gazetesinde yer alan bir habere göre; Birleşik Krallık’ta araştırmacılar, Yahudilerin korona virüs ölüm oranının olası yüksekliğinin nedenini açıklayabilecek ‘‘Yahudi Faktörü’’ üzerinde araştırma yapmaktadır.

Britanya Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan bir çalışmada, Yahudi erkeklerin COVID-19 hastalığından ölüm oranının Hıristiyan erkeklere oranla iki kattan daha fazla olduğu bulunmuştur. Yahudi erkeklerdeki yüksek ölüm oranının yaş, gelir ve enfeksiyon öncesi sağlık durumları gibi faktörlere bakıldığında dahi değişmediği görülmüştür. Yapılan çalışmada ayrıca; yaş, gelir ve enfeksiyon kapma öncesi sağlık durumu gibi kriterler göz önüne alındığında, Yahudi kadınlardaki ölüm oranının da Hıristiyan kadınlara oranla 1,2 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Müslümanlarda görülen COVID-19 ölüm oranları da Hıristiyanlara göre yüksektir, ancak Yahudilerden farklı olarak yoksulluk ve geçmiş sağlık durumları hesaba katıldığında Müslüman ölüm oranındaki farklılık ortadan kalkmaktadır.

İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu’na (Board of Deputies of British Jews) göre COVID-19 hastalığı nedeniyle 500’den fazla Yahudi hayatlarını kaybetmiştir. Bu rakam, Yahudiler ülke nüfusunun %0.04’ünü oluşturmasına rağmen ülkedeki korona virüs ölümlerinin yaklaşık %1,2’sine karşılık gelmektedir.

Yahudi Politika Araştırmaları Enstitüsü (Institute for Jewish Policy Research) İcra Direktörü Jonathan Boyd, Jewish Chronicle gazetesine verdiği demeçte; Ulusal İstatistik Bürosu verilerinin oldukça güvenilir olduğunu, fakat Yahudilerde görülen yüksek COVID-1 ölüm oranının başka nedenleri de olabileceğini ve birçoğunun henüz deneysel olarak kanıtlanmadığını ifade etmiştir.

Londra Şehir Üniversitesinden (City University London) Profesör Stephen Miller bu bulguların gerisinde birçok olasılıklar olabileceğini ifade etmiştir.

Bulguların nedenlerinden bazıları davranışsaldır: Yahudiler virüsü, salgının ilk ortaya çıktığı günlerde Purim günü kutlamaları veya diğer sinagog faaliyetlerinde yaymış olabilir, salgın İngiltere’de yayılmadan önce İtalya gibi salgın patlamalarının yaşandığı ülkelere seyahat etmiş olabilirler ve sokağa çıkmama yasağına daha az uymuş olabilirler.

Diğer hipotezler ise biyolojiktir: Yahudilerde ‘‘0’’ kan grubuna sahip olma oranı azdır ve Birleşmiş Devletler Ulusal sağlık Enstitüsüne göre bu kan grubuna sahip insanların COVID-19 hastalığından etkilenme riski %50 oranında daha azdır. Ayrıca, özellikle Sefarad Yahudilerinde D vitamini seviyesi daha azdır ve Northwestern University tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre; D vitamini eksikliği olan insanların COVID-19 hastalığına yakalanma riski iki kat daha fazladır.

Profesör Stephen Miller; bu faktörlerin her birinin ölüm oranının artmasına katkı sağladığını ileri sürmenin mantıklı olduğunu, bu faktörlerin COVID-19 ölümlerinde rol oynayıp oynamadığını ve hangi seviyede etkili olduğunu ortaya koyacak gerçekten sağlam kanıtlar bulunmadığı ifade etmektedir. Profesör Miller COVID-19 ölümlerinde başka faktörlerin de rol oynayabileceğinin altını çizmekte ve bu iddiaların uzman ekipler tarafından araştırılması gerektiğini de sözlerine eklemektedir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Link : https://forward.com/fast-forward/449554/coronavirus-mortality-jewish-vactor/

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s