DARBELER DOSYASI /// ARSLAN BULUT : 15 TEMMUZ DARBESİNİ SORGULAMAK YASAK MI ???


ARSLAN BULUT : 15 TEMMUZ DARBESİNİ SORGULAMAK YASAK MI ???

13 Haziran 2020

İlker Başbuğ ve Dursun Çiçek hakkında neden soruşturma açıldı ve ifadeleri alındı? Başbuğ, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk soruşturmaları sürecinin, bir gece yarısı, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlayan yasanın FETÖ talimatı sonucu çıkarılmasıyla başladığını söylediği için…

Başbuğ’un ifadesi alınmadan önce Ahmet Hakan’ın programında konuşan AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, "AK Parti, FETÖ ile kol kola girdiyse bunu farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı. 2002’de iktidara gelmişim, sene 2007 – 2008. Benim bir müsteşar atamam için bu adamın genel müdür olarak 12 yılı doldurması lazım. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta da FETÖ vardı. Bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldım. Mesele budur" ifadelerini kullandı!

Ayvalı, istifa etti ama bu konuşmadan dolayı, hakkında AKP’den kimse şikâyetçi olamadı. Çünkü bu bir itiraftı…

***

Peki Müyesser Yıldız neden tutuklandı? Yandaş basın üzerinden "Askeri casusluk suçlaması var" denildi ama tutuklama gerekçesi olarak, Yıldız’ın, TSK’nın Libya’daki faaliyetleriyle ilgili yazılarında, "devletin gizli bilgilerini açıkladığı yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunması" gösterildi.

Tutuklamanın, Yüksek Askeri Şura ile hiçbir ilgisi yok yani.

TSK’nın Libya’daki faaliyetleri, dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. Dünya basınında, Libya’daki durum hakkında ayrıntılı bilgiler yayınlanıyor. Müyesser Yıldız ise sadece bir iki soru sormuş!

Diğer taraftan Müyesser Yıldız, FETÖ davalarını takip eden tek gazeteci olarak, 15 Temmuz 2016’da ve ertesi gün neler yaşandığını, sanıkların ve tanıkların mahkemede verdiği ifadeler üzerinden yazdı. 15 Temmuz’un en kritik sanıklarından bir olan Mehmet Dişli’nin ayrıntılı ifadelerinin, tanık ifadeleriyle teyit edildiğini, mahkeme zabıtlarına dayanarak açıkladı… Bu ifadeler, yargılamanın seyrini değiştirecek boyutlarda…

Bütün bu olaylardan ne anlaşılıyor?

İktidar, 15 Temmuz’un sorgulanmasından fena halde rahatsız!

Öyleyse, "15 Temmuz’un perde arkası konusunda haber yapmak, yorum yapmak, mahkeme zabıtlarını yayınlamak" yasaklansın da kimsenin başı derde girmesin bari!

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s