DIŞ İŞLERİ DOSYASI : Patrich Deveciyan Koronavirüsten Öldü


Patrich Deveciyan Koronavirüsten Öldü

29 Mart 2020

Osmanlı Ermenisi yazar Karakin Deveciyanın Fransa vatandaşı torunu Patrıch Deveciyan Koronavirüs sebebi ile 75 yaşında Fransada öldü. Babası Roland Deveciyan (d.1901) İstanbul’da doğmuş, Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş. Bir burs kazanıp Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da düdüklü tencereyi bulan ünlü bir mühendis olmuş. Fransız vatandaşlığına geçme önerilerini, “Ben Türk vatandaşıyım” diyerek kabul etmemiş ve vatansız olarak ölmüş.
Fransada Bakanlık, Milletvekili ve Belediye başkanlığı yapan Patrick Deveciyan dün Koronavirüsten öldü. Persembe Virüs sebebiyle hastaneye yatmış, Cuma gecesi durumunun iyiye gittiğini söylemişti.
Fransa’da eski Bakan ve Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığının ilk döneminde, iktidardaki Halk Hareket Birliği’nin (UMP) Genel Sekreterliği görevini de yürüten Ermeni asıllı politikacı Patrick Deveciyan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Hauts-de-Seine Bölgesi Başkanı olarak da görev yapan 75 yaşındaki politikacı 26 Mart’da virüse yakalandığını açıklamıştı.
Fransa’da Türkiye karşıtlığı politikaları ile bilinen ama özel sohbetlerde müthiş bir Türkiye aşığı olan Deveciyan’ın ölümü üzerine Ermenistan başbakanı Paşinyan bir taziye mesajı yayınlayarak üzüntülerini bildirdi. Deveciyan bilinenin aksine Türkiye ile derin ilişkileri olan bir Fransız siyasetçisi idi.

Kafkassam

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s