SURİYE SAVAŞI DOSYASI /// Suriye-İdlip pozisyonu : ABD-İngiltere…


Suriye-İdlip pozisyonu : ABD-İngiltere…

KAYNAK : İNTERNET ALINTI

5 Mart öncesi ilk olarak ABD-İngiltere ve İsrail’in pozisyonunu inceleyelim. ABD-İngiltere denklemi Suriye’de aynı pozisyonda olduğu için onları aynı kategoride işleyeceğim.

1-ABD’nin Türkiye özelinde genel bir planı var. Bu plan Türkiye’nin jeopolitik-jeostratejik konumunu küresel meselelerde kullanabilmesi üzerine gelişmektedir. Bu bağlamda ABD merkezli ‘bölgeselleşme’ projesinin Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya ayağının mihenk taşı Türkiye’dir.

2-ABD’nin dünya liderliğini devam ettirmesi için bu bölgelere AB ve Çin’i sokmaması ve bu iki gücün bu bölgelerdeki etkisini kırması gerekmektedir. Bunun için de Türkiye’yi mutlaka ama mutlaka bu denklemin içine özellikle ordusuyla birlikte sokması gerekmiştir.

3-Bu proje kapsamında Türkiye’nin ordusuyla birlikte küresel denklemdeki yerini alması amaçlanmış ve gün itibariyle projenin belirbir aşamaya kadar başarıyla yürütüldüğü görünmüştür. Bundan sonra da iktidarın bu projenin dışına çıkmasını beklemek afaki olur.

4-Çünki, iktidar bu projenin dışına çıktığı an koltuğu kaybedecektir. Mesela; ABD Talibanla anlaşarak Afganistan’dan çıkacağını söyledi. Peki, ABD’nin boşalttığı alanı kim dolduracak? Ben söyliyeyim: Türkiye. Neyse bu konuyu burada bırakıp Suriye özeline geçelim.

5-İdlip meselesinde ABD-İngiltere’nin tutumu Türkiye ile paralellik göstermektedir. Bu parellikte iki tarafın farklı istek ve kozları olduğunu görüyoruz. ABD PYD’yi koz olarak kullanmak istemektedir. Bu koz PYD’nin IKBY angaje edilip Türkiye tarafından tanınmasıdır.

6-Dikkat edilirse İdlip için Türkiye’ye gelen ABD’li yetkililer bizden sonra Irak’ın kuzeyine ve daha sonra PYD’li Mazlum’un yanına gitmişlerdi. Anlaşılan o ki ABD İdlip’teki destek için Türkiye’ye IKBY ve PYD’nin ağabeyliğini teklif etmiştir.

7-Bu plan dahilinde ABD PYD’yi tasfiye edip IKBY’nin içine katacak ve Barzani üzerinden Kürt görünümlü bir devletçik Fıratın Doğusundan Irak’ın Kuzey doğusuna kadar uzanacaktır. ABD’nin İdlip desteğini bu plana bağlamış olması nedeniyle destek gelmemektedir.

8-Çünki, Türkiye böyle bir teklifi kesinlikle kabul etmiyecektir.

Peki, ABD Türkiye’nin bu teklifi kabul etmeyeceğini bilmiyor mu?

Evet, ABD Türkiye’nin bu teklifi kabul etmeyeceğini bildiği için İdlip’te Türkiye’ye sunni bir devletçik için yol veriyor.

9-Yol veriyor ancak, ne askeri açıdan ne de ekonomik açıdan destek vermiyor. ABD Türkiye’nin bu tuzağa düşmesi halinde Suriye’nin parçalanma sürecinin nihayete ereceğini ve Türkiye’nin işin içinden çıkamayacağı bir 20 yılı hesap etmektedir.

10-ABD bu sayede Türkiye’yi her alanda istediği gibi kullanmayı amaçlamaktadır. Yani, buradan anlaşıldığı üzere ABD-İngiltere birlikteliğinin her kozu aslında Türkiye’yi kullanabilmek için geliştirdiği taktiksel hamlelerdir. ABD için ne İdlip ne de PYD’nin önemi yoktur.

11-ABD’nin temel stratejisi Türk Ordusu’nu Somali, Katar, Libya ve Suriye’de olduğu gibi farklı sahalara yayıp ekonomik gücünü zayıflatmak ve istediği her alanda kullanmaktır. Bunun için bazen ekonomik bazen siyasi bazen de moral desteği vererek Türkiye’nin sırtını sıvazlamaktadır.

(12-‘Madem öyle Türkiye bu plana uymayarak ABD’yi kendi hizasına getirseydi’ diyenler olabilir. İşte o zaman da 15 Temnuz gibi, terör olayları gibi, halkın içinde patlayan bombalar gibi meseleler yaşanıyor. Zaten bu projeyi kabul etme tarihimiz de 1 Ocak 2017’deki Reina saldırısıdır.

13-Bu tip gelişmeler hükümetler düşüreceği gibi ekonomik açıdan da ülkeyi zora sokacağı için Türkiye’nin büyük bir istikrarsızlık içine girmesi kaçınılmaz olacaktır. Irak ve Suriye’yi görüyoruz…

Neyse, biz devam edelim)

14-Aksi bir durum olduğunda ise Türk Ordusu’nun olduğu sahadaki gerilimi yükseltip gerek şehit vermesini sağlayarak gerekse de ekonomisini daha da zorlayarak iktidarı hem siyasi hem de ekonomik olarak yıpratmaktır, isterse de değiştirmektir.

15-ABD-İngiltere’nin enerji planıda Türkiye’yle uyuşmaktadır. Bu minvalde

Türkiye’nin güneyinden Suriye toprakları içerisinde bulunan ‘’M4 Karayolu’’nun hakimiyeti büyük önem arz etmektedir

16-M4 Karayolu Irak sınırından yola çıktığınızda Akdeniz sahiline bir ucu ulaşan bir hattır.

ABD bu karayolu ekseninde gaz boru hattı ve petrol boru hattı döşenerek Akdeniz’e kıyısı olan Lazkiye Limanına kadar ulaşmasını hedeflenmektedir

17-Lazkiye söylemlerini de sanırım anlıyorsunuz:)

Yani Arap Petrol ve gazının Kuzey Suriye’den Akdeniz’e ulaştırılıp, buradan tanker gemiler ile dünyaya servisi. Yani para için…

18-ABD-İngiltere eksininin bu hamlesi Rusya-Almanya ve İran’ın aynı hattan geçirmek istediği plana karşı geliştirilmiştir. Tabii ki onların bu hedefi için Türkiye kullanıma en el verişli ülkedir.

19-En nihayetinde ABD son yaşanan olaylar sonrasında İdlip için Türkiye’yi Rusya’yla anlaşmaya mecbur bırakmış gibi görünüyor. Zira, ABD’nin bölgeselleşme planının bölgemizdeki diğer mihenk taşı ise Rusya’dır. Onları da kırmak istemektedirler. İngiltere razı olmasa da…

SON: Sanırım ABD ve İngiltere meselesini çok derinlere inmeden anlaşılabilecek bir düzeye getirdim. Bundan sonra AB’nin İdlip pozisyonunu inceleyelim…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s