PKK ÖRGÜTÜ DOSYASI /// ELVAN ALKAYA : Rusya’nın 22 yıllık PKK destek tarihi


Rusya’nın 22 yıllık PKK destek tarihi

1993 Rusya, Türkiye Çeçenistan’ı desteklerse PKK’yı destekleyeceğini bildirdi.
1994 Rusya’nın PKK’yı destekleme çalışmaları başladı. Rusya Bakanlığı’nın yer aldığı bir konferansta Türkiye, devlet terörü uygulamakla suçlandı . Rus resmi şahıslarının katıldığı bir başka etkinliğe Öcalan, tebrik mesajı gönderdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Karaşin, “Moskova, PKK’yı bir terör örgütü olarak görmüyor mu?" sorusuna net cevap veremedi. Aynı yıl Moskova’da PKK sempatizanı Kürt Evi açıldı.
1995 Türkiye Kürt Evi’nin kapatılmasını istediğinde; Rusya isteği Uluslararası Kürt Toplumu Örgütleri Birliği’ni Adalet Bakanlığı kayıtlarına alarak cevap verdi. PKK’lılar Duma Meclisi’nde görüşmelere başladı. Duma Meclisi’nde ‘Kürdistan Sorunları Çalışma Grubu’ kurarak PKK desteği yasallaştırıldı. Hazırlanan bir raporda; Rusya’nın Kürt devleti kurulması çabalarına destek vermesi ve Türkiye’deki iç istikrarı bozarak, uzun dönemde parçalanmasının sağlanması çağrısı yapıldı
1997 Duma Jeopolitik Konular Komitesi’nde, 10 PKK’lı Kürt grubu çalışma yapmaya başladı. Rusya’nın Ankara eski Büyükelçisi Albert Çernişev “kendileri camdan evde oturanların etrafa taş atmamaları gerekir" diyerek Çeçenistan’a karşı PKK kartını bir kez daha yineledi.
1998 Mahir Velat PKK’nın siyasi kanadı ERNK’nin Moskova temsilcisi oldu. Velat, PKK’nın Bakü-Ceyhan projesini engelleyebileceğini iddia etti . Öcalan Suriye’den Moskova’ya geçti. Liberal Demokrat Parti’nin milletvekili Mitrapano’nun ayarladığı evde 33 gün kaldı. Duma, Öcalan’a siyasi sığınma hakkı verilmesi isteğini kabul etti. Karar Rus Dışişleri Bakanı ile Demirel’in kulağına fısıldandı.
1999 İtalya’da saklanan Öcalan yeniden Moskova’nın yolunu tuttu . Rusya Öcalan’ın Rusya’da bulunduğunu kabul etti. Türkiye Öcalan’ın iade talebiyle birlikte iktisadi kolaylıklar teklif etti. Öcalan’ın her iade talebi oyalamalarla yanıtlandı. Öcalan yakalandıktan sonra Rusya’da bulunuş süreleri hakkında bülbül gibi ötünce Rusya’nın PKK desteği ifşa olmuş oldu.
2006 Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a " Siz de PKK’yı terör örgütü listesine alın " denildiğinde, sadece " Biz de terör konusunda hassasız " diyebildi.
2007 Genelkurmay Başkanlığı, PKK’ya ait silahların menşeini belirledi. Kalaşnikof silahların % 71,6’sı, kannasların %45,2’si, roketlerin %85’i, el bombalarının %72’si, mayınların %28’i Rusya’ya aitti.
2010 Wikileaks belgelerinde Rusya’nın mafya aracılığı ile PKK’ya silah sattığı yer aldı. İspanyol savcı Jose Grinda Gonzales, Amerikalı diplomatlara Moskova’nın Rus mafya lideri Zahary Kalaşov ile PKK’ya silah sevkiyatı yaptığını anlatmıştı.
2013 G20 Zirvesi’nde Putin, Rusya’nın Esed’e silah sattığını büyük bir rahatlıkla söyledi. ( 2005-2011 yılları arasında Rusya Suriye’ye 25 milyar dolarlık silah sattı ) Genel Kurmay Başkanlığı PKK’nın elindeki silahlar hakkında yeniden bilgi paylaştı. Buna göre örgütün elindeki roketlerin %85’i, , kanasların %60’ı, el bombalarının ve kalaşnikofların çoğu Rus menşeiliydi…
2014 HDP’li milletvekili Burcu Özkan : "Buradan defolup gideceksiniz. Bize uzattığınız keleşi size çevirmesini iyi biliyoruz" dedi. ( Yazımın sonuna gelince neden söylendiğini daha iyi algılamışsınızdır…)
Ekim 2015 Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, PKK’yı terör örgütü olarak tanımadıklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Iraklı Kürtlere askeri destek verdiklerini ilan etti. Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nin Kaymakamı Kadir Güntepe, terörist sığınaklarında Rus üretimi ‘Metis M’ füze kartuşlarını bulduklarını açıkladı.
Aralık 2015 Rus ordusuna ait askeri kargo uçağı PYD’ye 5 ton hafif silahı paraşütlerle indirdi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından İran’a teslim edilen 40 bin kalaşnikof Türkmen Dağı cephesindeki Türkmenleri katletmeye hazır grupların eline geçti.
Bugünden sonra Türkiye’de gerçekleştirilecek her türlü PKK saldırısı Putin’in PKK’ya, İran’a ve Suriye’ye sattığı silahlar üzerinden olacak.
2017’den itibaren Ukrayna’daki Sevastopol üssünü kullanamayacak olan Rusya’nın, açık denizlere inme hayali için tek nokta Suriye’deki Tartus şehri. Ve Rusya bu şehir için Esed’in borçlarını sıfırlayıp, Suriye’deki halkı katletmeye başladı bile.
DAEŞ falan bahane…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s