MİT DOSYASI /// Eski MİT’çinin FETÖ itirafı Kod adı : Mustafa


Eski MİT’çinin FETÖ itirafı Kod adı : Mustafa

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Enver Altaylı’nın yurtdışına kaçırmaya çalışırken yakalanan eski MİT’çi Mehmet Barıner’in itirafları da yer aldı: Maaşımın yüzde 10’unu himmet olarak verdim.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, Ağustos 2017’de saklandığı köyde yakalanarak tutuklanan eski MİT’çi Enver Altaylı hakkında hazırlanan iddianamede Mehmet Barıner’in itiraflarına yer verildi. İddianamede, MİT’in İran masasında çalışan Mehmet Barıner’in, şüpheli Enver Altaylı tarafından ülke dışına kaçırıldıktan sonra ABD’nin New York kentinde sürdürülen Halkbank davasına yabancı istihbarat servislerinin yardımıyla müdahil olacağı belirtiliyordu.

Barıner iddianameye yansıyan ifadelerinde bazı itiraflarda bulundu. Ortaokul dönemlerinde okurken FETÖ’ye ait Denizli’de bulunan dershanenin seviye belirleme sınavına girdiğini kaydeden Barıner, örgüte giriş sürecini anlattı: “2002 yılında Liselere Giriş Sınavında başarı göstererek Denizli Özel Servergazi Fen Lisesine kayıt yaptırmaya hak kazandım. 2005 yılında mezun olarak girmiş olduğum ÖSS sonucunda İstanbul Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünü tam burslu olarak kazandım. Lise döneminde Rehber Öğretmenim olan Atilla Yaşar isimli öğretmenin yönlendirmesiyle Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Bölümünde okuyan Fatih İlhan isimli şahısla terminalde buluştuk. Bu kişi beni FETÖ’ye ait Sadık Kenan Özel Erkek Yurduna götürdü. 2011 yılında üniversiteden mezun oldum. 2012 yılı Temmuz ayında MİT Teşkilatında Eğitim Akademisinde kursiyer olarak göreve başladım. 2013 yılı Şubat içerisinde İstihbarat Karşı Koyma Başkanlığı Ortadoğu Dairesi İran Şubesinde göreve başladım. 2016 yılı Kasım ayı içerisinde açığa alındım. 1 Aralık 2016 tarihinde ihraç edildim.”

‘ÖRGÜT İLE TANIŞMAM LİSE YILLARINDA BAŞLADI’

FETÖ ile asıl tanışmasının lise döneminde olduğunu bildiren Barıner, “20 kişilik sınıfımızın rehber ve fizik öğretmeni Atilla Yaşar tarafından ilk defa yapı ve yapıyı oluşturan konular hakkında bilgilendirildim. Tabi bu safhada bir cemaat üyesi veya asıl eleman gibi bir öğrenci olmadım. Babamın basın mensubu olması nedeniyle bana karşı başından itibaren temkinle yaklaşılmış, Fetullah Gülen veya Said Nursi kitapları lise son sınıfa gelene kadar hiçbir şekilde önerilmemiştir. Ancak lise son sınıfta ÖSS’ye de girmenin etkisiyle şahsımda manevi bir arayış olmuştur. Örgütsel kitapları okumam rehber hocamın tavsiyesiyle bu dönemde gerçekleşmiştir” beyanlarında bulundu.

‘MUSTAFA KOD ADINI VERDİLER’

MİT Teşkilatı Eğitim Akademisine girdikten sonra yaklaşık olarak 2 hafta sonra kendisini arayan Selim kod adlı kişinin Yenimahalle civarında buluşmalarını söylediğini aktaran Barıner, “Ben buluşma yerine gittiğimde 159. dönemden kurs arkadaşım olan Fatih Okan ile tanıştırdı. Tanıştıktan 1 veya 2 hafta sonra Fatih Okan benim yanıma taşındı. Daha sonra Selim isimli kişi bizim evimize gelerek dini sohbetler yapıp, Fetullah Gülen kitabı okuyordu. Bize eğitim akademisinde bulunan arkadaşlarımızı soruyordu. Genellikle de ben arkadaşlarım hakkında bilgi vermiyordum. Selim’e aylığımızın yüzde 10 civarında himmet parası vermeye başladık. Selim; Fatih Okan’a ‘Furkan’ bana da ‘Mustafa’ kod adını verdi” şeklinde ifadelerde bulundu.

MALEZYA İMAMI KONYA’DA YAKALANDI

Konya’da düzenlenen operasyonda FETÖ’nün 2011-2013 yıllarında sözde “Malezya ülke imamı” olan Ahmet K. ile eşi yakalandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca, yürütülen soruşturma kapsamında İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, örgütün 2011-2013 yıllarında sözde “Malezya ülke imamı” olan Ahmet K. ile eşi Betül K’nin saklandığı evi tespit etti. Adrese düzenlenen operasyonda Ahmet K. ve eşi gözaltına alındı. Zanlılar, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü. Ahmet K’nin, örgütün sözde “Malezya ülke imamlığı”ndan önce Hindistan, Singapur, Tayland ve Filipinler’de de sözde “ülke imamlığı” yaptığı, zanlı ve eşi hakkında Gaziantep 5. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s