FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : FETÖ gizci, ezoterik ve kült bir örgüt


FETÖ gizci, ezoterik ve kült bir örgüt

“Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporu FETÖ mücadelesinin çok boyutlu ve uzun vadede yapılması gerektiğini ortaya koydu.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nün “Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporu, FETÖ mücadelesinin çok boyutlu ve uzun vadede yapılması gerektiğini ortaya koyarken tek merkezden idare edilen bir strateji veya doktrinin gerektiği vurgulandı.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü araştırmacıları Yağız Aksakaloğlu ve Metehan Kutlusan tarafından hazırlanan “Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporu Ağustos 2019’da yayınlandı. “Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporu, FETÖ ile mücadelenin çok boyutlu ve uzun vadeli olması gerektiğine belirtirken terörizmle mücadelede “teröristle mücadele” yalnızca bir safha olduğuna değiniliyor.

Rapora göre FETÖ, cemaat, hizmet hareketi ya da sivil toplum görüntüsü adı altında 1980’li yıllardan bu yana Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasama, yürütme ve yargı kurumlarına, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na sızan, sızdırılan casusluk örgütünün genel isimlendirmesi diye adlandırılıyor. “Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporunda, FETÖ’nün 1980’lerden beri terör, casusluk, şantaj, hırsızlık, kundakçılık, illegal kayıt ve dinlemeler, rüşvet, gasp ve hâkim kiralama gibi suçlarına karşı gerekli cezai işlemlerin uygulanamaması hatta bu suçları açığa çıkaran kamu görevlilerinin çeşitli karşı suçlamalara maruz kaldığı belirtiliyor.

ALGIYA YÖNELİK İKİ ÖRNEK!

FETÖ’nün doğru tanımlanmasının gerektiği raporda yer alırken örgütün uygulamaya koyduğu algı yönetimine karşı farkındalık oluşturmanın gerekliliği vurgulanıyor. Bu kapsamda örgütün algı yönetimi kapsamında uygulamaya koyup dış basına servis ettiği “Fetullahçı Anneler ve Yaşayan Şehitler” örnekleri raporda irdeleniyor.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrasında örgüt mensubu kadınlara yönelik operasyonlarda gözaltına alınan kadınların birçoğunun hamile olduğu raporun “Fetullahçı Anneler” kısmında yer alırken bununla birlikte örgütün kadınları soruşturmadan kaçırmak ve örgüt faaliyetlerini kadınlar üzerinden yürütmek istediği değerlendirmesi yapılıyor. Ayrıca ulusal ve uluslararası alanda elleri kelepçeli, mahpus hamile kadın görüntüleriyle mağduriyet psikolojisi oluşturmak istediği raporda yer alıyor.

FETÖ İLE MÜCADELE DAHA GÜÇLÜ OLMALI

“Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele” raporunu Diriliş Postası muhabirine değerlendiren 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Ortadoğu Araştırmacısı Metehan Kutlusan, FETÖ ile mücadelenin siyasal, ekonomik, toplumsal, dini boyutlarının yanı sıra meselenin yargı, eğitim ve kamu diplomasisi boyutlarının da olduğuna dikkati çekti. Kutlusan, “FETÖ ile mücadelede tam başarı sağlamak için “FETÖ’cü ile mücadele” her ne kadar başarılı ve özverili yürütülüyor olsa da başlı başına yeterli değildir” tespitini yaptı.

FETÖ ile mücadelenin Türkiye’nin bugünü ve geleceği açısından büyük önem arz ettiğini belirten Metehan Kutlusan, “Türkiye’de devletin ve Türk milletinin bütünüyle uzun soluklu ve engellerle dolu maratonda her ne olursa olsun mücadele etme azminde olması gerekmektedir” diyerek mücadelenin kararlılığını vurguladı.

Ortadoğu Araştırmacısı Kutlusan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özetle FETÖ ile mücadelede birçok disiplini, akademisyeni ve uzmanı bir araya getiren tek bir merkezden koordine edilen bir strateji ya da doktrin oluşturulmadığı takdirde FETÖ ile mücadeleyi sulandıracak, akamete uğratacak veya FETÖ’nün kârlı çıkmasına sebep olacak odaklar faaliyetlerine hızla devam edecektir.

FETÖ’nün gizci, ezoterik ve kült yapısı dolayısıyla tehdidini fark edememek veya küçümsemek büyük bir hata olacaktır. Gelinen nokta da ne yazık ki bunu göstermektedir.”

FETÖ MÜCADELESİNE DOKTRİN ŞART!

FETÖ’nünyurtdışında diasporaya dönüştüğüne değinen Kutlusan, FETÖ’nünTürkiye aleyhine lobicilik faaliyetleri yürüttüğünü söyledi. Kutlusan, FETÖ ile mücadele kapsamında daha etkin ve isabetli kamu diplomasisi yürütülmesinin şart olduğunu belirtti. Ortadoğu Araştırmacısı Kutlusan, “Öte yandan yurt içinde FETÖ ile mücadeleye duyulan güven ve bu mücadelenin itibarı gün geçtikçe azalmaktadır. Elbette bunun sebeplerinden birisi de yine FETÖ’nünmanipülasyon faaliyetleridir” dedi.

Kült Örgütler Kapsamında FETÖ ile Mücadele RAPORU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s