BATI DÜNYASI DOSYASI /// Bülent ESİNOĞLU : Batıdaki politik panik


Bülent ESİNOĞLU : Batıdaki politik panik

Amerikan lideri Trump, siyasal olarak var olmak savaşı veriyor. Ukrayna’ya verilen paraların nereye gittiği soruşturması sonucu, azil edilmekle karşı karşıya…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, keza o da var olma yok olma savaşı veriyor. İngiltere’deki Brexit, aslında, İngiliz imparatorluğunun sonunun son noktasını işaret ediyor.

Batı sermayesinin felsefe babası İsrail’in Başkanı Netanyahu siyasal var olup, olmama mücadelesi veriyor. Onun başı da yolsuzluklar ile belada…

Toplumsal emeğin getirilerini egemen sermaye çevrelerine aktaran siyasetler artık yürümüyor. Ekonomik krizlerden bir türlü çıkamıyor.

Batıdaki bu temsiliyet krizinin asıl kaynağı; kapitalizmin içine düştüğü ekonomik, siyasal ve sosyal krizin sonucudur.

Çin, Batı kapitalizmine üstün geldikçe, Batı’da siyasal krizlerin sonu gelmeyecektir.

Trump, iktidara gelirken Amerika first, ilk önce Amerika diye gelmişti.

Yeniden büyük Amerika olabilmesi için en az Çin kadar üretim yapması gereken Amerika, mega zenginleri devlet eliyle kurtararak, sonuç alamayacağı artık belli olmuştur.

Planlı bir ekonomik gücün karşısında, plansız mega zenginlerin ihtiyacını karşılayan bir Amerika siyasal krizlerden çıkamaz. Mega zenginlerin planları halkın ihtiyaçlarını karşılayamadıkça, kapitalizm krizlere girmeye mahkumdur. Ekonomik kriz siyasal kriz demektir.

Siyasal krizler esas olarak ekonomik krizlerin bir sonucudur.

Çin’in Amerika’ya karşı uyguladığı Grand Strateji tıkır tıkır işlemektedir. Batının ulus devletler üzerinde uyguladığı oyunların aynısını Çin üzerinde uygulamasının hiçbir sonuç getirmediği ve Çin’in her geçen gün hızla büyüdüğü görülmektedir.

Batıda gasp-a dayalı ekonomi, repo manyaklığı toplumsal emeğin özel mülkiyetin konusu olması, öldüren borç köleliği, rant avcılığı kapitalizmin krizlerini de birlikte yaşamasına neden olmaktadır.

Kapitalizmin temel yapısı öyle sandığımız gibi rekabet falan değil toplumsal emeğe el koymasının getirdiği ile yaşamaktır. Kapitalizmin kendisi istikrarsızdır.

Gelir dağılımını yenilemek gibi sorununu kapitalizm her zaman kulak arkası eder.

Bakalım bu siyasal travmadan Batı nasıl çıkacaklar.

Amerika sadece Çin ile ticaret savaşına girmedi. Avrupa ile de ticaret savaşı içindedir. Sadece savaş ile sonuç alınamayacak bir dünyaya doğru gidiyoruz.

4 Ekim 2019,

E-POSTA : bulentesinoglu

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s