ARKEOLOJİ DOSYASI : ERTUĞRUL GAZİ’NİN UÇ BEYİNİN TÜRBESİNDEN ESKİ ORTA ASYA TÜRK MOTİFLERİ ÇIKTI


ERTUĞRUL GAZİ’NİN UÇ BEYİNİN TÜRBESİNDEN ESKİ ORTA ASYA TÜRK MOTİFLERİ ÇIKTI

Ertuğrul Gazi`nin uç beyi olarak görevlendirdiği İsa Sofi`nin türbesi Söğüt ilçesi Borcak köyünde bulunuyor. Türbenin çevresi ve dış cephesinde önceki yıllarda İl Özel İdaresi ekiplerince yapılan tadilatta içindeki sıvı boyaların akması sonrasında gün yüzüne çıkan motifleri inceleyen uzmanlar bunların Orta Asya Türk inancına ait olduğunu tespit etti.

Tarihçiler bu türbeyi orijinalliğiyle ayakta kalabilen ender yapılar arasında gösteriyor. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurfeddin Kahraman AA muhabirine türbenin yapılış tarihinin Osmanlı`nın kuruluş yıllarına dayandığını söyledi.

İsa Sofi`nin Ertuğrul Gazi`nin yakın arkadaşlarından olduğunu aktaran Kahraman "Bizi en çok ilgilendiren konulardan biri türbede eski Orta Asya inancına ait motiflerin bütün duvarlara işlenmiş olmasıdır. Orta Asya`daki bazı toplumların inancına göre oluşan üç katlı evrendeki motifler var. Bunlar kök boya kullanılarak yapılmış. Işık alemi gökyüzü katları gökyüzünün en yüksek kesim noktası onun altında 17 kat olarak tasavvur ediliyor. Güneş motifleri bütün katlara ulaşan hayat ağacı ve yer altındaki yaşam ile ilgili çizimler var. " dedi.

Kahraman böylesine tarihi bir öneme sahip türbenin pek bilinmediğini anlattı. Söz konusu figürlerin restorasyon sırasında bulunduğunu aktaran Kahraman şöyle devam etti: "Sıvası keçi tiftiği ile daha çok kireçten oluşan harçla yapılmış. Bu sıvanın üzerine de motifler çizilmiş. Anadolu`nun Türkler tarafından ana yurt haline dönüştürülmesi safhasından bu özellikleriyle ayakta kalan tek örnek gibi görünüyor. Osmanlı`nın kuruluş yıllarından bu zamana kadar bozulmadan gelmesi bizim için Bilecik ve Söğüt için büyük bir şanstır. Türbenin Söğüt ile entegre edilerek turizm açısından değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. "

Aynı fakültenin Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Refik Arıkan da türbenin iç tezyinatının Gök Tanrı inancına dair motifler içermesi bakımından önemli olduğunu belirtti.

Türbe tezyinatında uygulanan üslubun dönemin inanç sistemi ve İsa Sofi`nin kimliğiyle ilgili önemli ipuçları verdiğine değinen Arıkan "Asıl ilginç ve dikkat çekici olan ise İslami bir kimlik taşıyan ve bu konuda topluma liderlik ettiğini düşündüğümüz kişinin türbesinde mezarın yönünden başka İslami öge bulunmamasıdır. Kompozisyonda yer alan Türklerin evren tasavvuru hayat ağacı ve şamanın göğe yükselmesi gibi figürler toplumun bu dönemdeki inanç sistemini göstermesi bakımından önemi haizdir. " ifadelerini kullandı.

Arıkan mimari özellikleriyle Bursa`daki Gülruh Sultan ve Gülşah Hatun türbeleri ile benzerlik gösteren türbede kitabe bulunmadığı ancak vakıf kayıtları ve yöre halkının anlatımlarına göre bu yapının 14`üncü yüzyılın ilk yarısında inşa edildiğini sözlerine ekledi.

Borcak Köyü Muhtarı Osman Çırakoğlu ise Söğüt`e düzenlenen kültür turlarına bu türbenin de dahil edilebilmesini talep etti.

LİNK : https://www.arkeolojikhaber.com/galeri-ertugrul-gazinin-uc-beyinin-turbesinden-eski-orta-asya-turk-motifleri-cikti-700/

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s