TEKNİK TAKİP DOSYASI /// FİNFİSHER : BÜYÜK ABİ İZLİYOR, DİNLİYOR, GÖZLÜYOR, KAYDEDİYOR


hacker-attack.jpg

FİNFİSHER : BÜYÜK ABİ İZLİYOR, DİNLİYOR, GÖZLÜYOR, KAYDEDİYOR

Posted on September 5, 2019 by Nacikaptan

Habere ön not;

FinFisher isimli casusluk programının yasal olmayan bir şekilde Türkiye’ye satıldığına ilişkin bir haber Alman basınında yayımlandı.Bu demektir ki Emniyet Gen.Müdürlüğü veya MİT muhalifleri ve aktivistleri izlemeye almıştır. Aynı programın Mısır tarafından alınarak muhalifleri izlediği BBC tarafından yazılmış olup haber özeti aşağıdadır.

Bahse konu casusluk yazılımı sadece telefonlar için değil, bu dinlemeyi yapmak isteyen kamu kurumları da izleme merkezlerindeki bilgisayar üzerinden kullanabiliyor. Kişiler arasındaki yazışmaları, video görüşmelerini, dosya transferlerini anlık olarak izleyebiliyorlar , kaydediyorlar.

FinFisher isimli dinleme/izleme casusluk programının gizlice Mısır hükümetine satıldığı ve hükümetin muhalifleri ve aktivistleri dinleyerek izlediği haberi https://www.bbc.com/news/technology-14981672 linkinde yayımlanmış olup özü şöyledir;

“BBC tarafından görülen belgeler, bu yılın başlarında Mısır devlet güvenlik binasının yağma karargahında bulundu. Gamma International UK Ltd tarafından Finfisher adlı bir yazılım programı sunma teklifini açıkladılar.

Finfisher gizlice insanların bilgisayarlarına erişmek için “birçok küresel güvenlik ve istihbarat servisi tarafından kullanılan” bir araç seti olarak tanımlanmaktadır.

Mısır gizli polisinin Elektronik Penetrasyon Bölümünden gelen dosyalar, Gamma’nın ürününü, İnternet üzerinden Skype telefon görüşmeleri yapma yeteneğine sahip “dünyadaki tek güvenlik sistemi” olarak nitelendirdi.

Onlar, ürünün “Hotmail, Yahoo ve Gmail ağlarının e-posta kutularına erişen güvenli sistemlere girmenin etkili bir elektronik sistemi olduğunu kanıtladığını” tespit eden Mısır gizli polisi tarafından yapılan beş aylık bir denemeyi ayrıntılandırıyorlar.

Alman kamu televizyon ağı MDR tarafından keşfedilen bir başka belgenin Finfisher programının ilk kurbanlarını ortaya çıkardığı düşünülüyor. Belge, yazılım denemesi süresi boyunca, gizli polisin şifreli Skype çağrılarına nasıl başarıyla girdiğini ve kaydedildiğini açıklamaktadır.

ABD demokrasi grubundaki Özgürlük Evi’nden Şerif Mansour, parlamento seçimlerinin izlenmesine yardımcı olmak için geçen yıl Mısır’daydı.

Dış kaynak kullanımı baskısı’

Belgede rahatsız etmenin kurbanı olarak adlandırılan Finfisher yazılımını suçladı ve İngiliz hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

“Biz demokrasi ve insan hakları aktivistleri zaten birçok sıkıntı yaşıyor ve çok fazla tehdit alıyorlar. Hükümetten değil, yazılım şirketlerinden bekliyoruz.”

finfisher-spyware-users-map.jpg

Citizen Lab sitesi yapmış olduğu bir araştırmada 32 ülkede FinFisher programının kullanıldığını / izlerini tesbit etmiş olup kullanıcı ülkelerin haritası yukarıdadır. Türkiye’de bu ülkelerin arasındadır. Citizen Lab şöyle diyor;

Ülke Bulguları

“Bu bölümde, taramalarımız tarafından tanımlanan olası FinFisher hükümeti kullanıcılarının listesini sunuyoruz ve ayrıca hangi FinSpy rölelerinin hangi FinSpy Master’lara hizmet ettiğini tespit ediyoruz. Yukarıda, bir ülkedeki IP adresinde bir FinFisher masterının varlığına veya belirli bir hükümet departmanına ait 32 ülkedeki FinFisher hükümetinin 33 muhtemel kullanıcısını tespit ediyoruz.”

Böyyük abi iş başında, özetle muhalif olan herkes izleniyor.

Naci Kaptan / 05.09.2019

LİNK : http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_ve_teknoloji/1565832/

Alman basını : Bir Alman yazılım şirketi Türkiye’ye muhalefetin telefonlarını dinlemesi için casus yazılım satmakla suçlanıyor

Almanya’nın Bavyera bölgesinde savcıların başlattığı bir soruşturmada FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor.

Almanya’nın Bavyera bölgesinde savcıların başlattığı bir soruşturmada FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor.

Sueddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre, Münih Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, söz konusu yazılım şirketinin teknik takip yazılımını ve ekipmanını yasa dışı yollarla Türkiye’ye ihraç ettiği iddia ediliyor.

Reuters haber ajansı ise FinFisher şirketinin konuyla ilgili bir yorum yapmadığı, e-posta ve telefon yoluyla iletilen soruları yanıtlamadığı ifade ediliyor.

Soruşturmaya konu olan Finspy adlı yazılımın 2017 yılında olağanüstü hal dönemindeki gözaltı ve ihraç kararlarını protesto etmek için düzenlenen bir eyleme katılanların telefonlarına yerleştirilmek üzere Türkiye tarafından satın alındığından şüphelenildiği belirtiliyor.

Reuters haberinde, Finspy aracılığıyla yazılımın yerleştirildiği telefonlardaki rehberlerin, fotoğraf ve videoların ele geçirilebildiği belirtiliyor.

Benzer iddialar 2018 yılında da gündeme gelmiş, Almanya Ekonomi Bakanlığı teknik takip ve casusluk yazılımlarının ihracı için herhangi bir lisans çıkarılmadığını açıklamıştı.

‘Sahte internet sitesi aracılığıyla telefonlara sızıldı’

Alman basınında yer alan haberlerde ise Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi temsilcilerinin söz konusu yazılımın kaynak kodlarını analiz ettiğini ve yazılımı geliştirenin Alman şirket olduğunun tespit edildiğini yazıyor.

Söz konusu örgütler, yazılımın Türkiye’ye yasa dışı yollarla satıldığı iddiasıyla bir suç duyurusunda bulunduklarını da belirtiyorlar.

Yazılımın Türkiye’de yayın yapan muhalif bir internet haber sitesinin sahte versiyonuna yerleştirildiği ve bu yolla telefonlara sızıldığı da iddia ediliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya temsilcisi Christian Mihr iddialar için "Alman casusluk yazılımının Türkiye’de gazeteciler ve muhalif kişilere karşı kullanıldığını görmek kabul edilebilir bir şey değil" diyor.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s