MSS (ÇİN GİZLİ SERVİSİ) DOSYASI : ÇİN GİZLİ SERVİSİ LİNKEDİN PORTALI ÜZERİNDEN ÇALIŞTIRACAK CASUSLAR ARIYOR !!!!!!


Linkedln’de casus avı

Çin casuslarını sosyal medya plaltformu Linkedln’de arıyor. Çinli istihbarat yetkililerinin 645 milyon üyeye sahip siteyi ajan bulmak için kullandığı ve site aracılığı ile aralarında eski diplomatların da olduğu yabancı vatandaşlara casusluk teklifi götürdüğü ortaya çıktı.

Çin’in yurtdışından casus bulmak için iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını sağlayan profesyonel sosyal paylaşım plaltformu Linkedln’i kullandığı ortaya çıktı. Batılı istihbarat kaynaklarına göre Çin Linkedln aracılığıyla binlerce yabancı vatandaş ve eski hükümet yetkilileri ile iletişim kuruyor.

Ulusal karşı casusluk ve Güvenlik Merkezi yöneticisi William R. Evaniba, Çinli istihbarat servislerinin casus arama faliyetini büyük ölçüde sürdürdüğünü söylüyor.

Eski Danimarka Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan Jonas Parello-Plesner Çin’in Linkedln üzerinden kendisiyle iletişime geçtiğini ve kendisine açıkça ajanlık teklifi yapıldığını ifade ediyor.

ABD’li istihbarat yetkilileri 645 milyon üyeye sahip Linkedln’in casus aramak için aslında ideal bir platform olduğunu söylüyor.

Linkedln ayrıca Çin’de engellenmeyen tek büyük ABD kaynaklı sosyal medya platformu. Sitenin ülkede engellenmemesinin sebeplerinden biri de sitenin ABD’nin dayattığı bazı sansürlemeleri kabul etmesi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s