YOLSUZLUK DOSYASI : İKTİDARI İLGİLENDİREN 3 ÖNEMLİ YOLSUZLUK VE USULSÜZLÜK İDDİASI


ÖZEL BÜRO NOTU : ŞİMDİ BAZI ÜYELER DİYECEK Kİ “HEP İKTİDAR PARTİSİ İLE İLGİLİ YOLSUZLUK VE USULSÜZLÜKLRERİ YAYINLIYORSUNUZ. BU ÜLKEDE BAŞKA PARTİ YOK MU ? DİĞER PARTİLEREDE BU İŞLER OLMUYOR MU ? HEMEN CEVAP VERELİM. BİRİNCİSİ YOLSUZLUK VE USULSÜZLÜKLER HER ÜLKEDE İKTİDARDA OLAN PARTİLER İÇİN EKSERİYETLE GEÇERLİDİR. ÇÜNKÜ ADI ÜSTÜNDE İKTİDARDA OLANDIR. MUKTEDİRDİR. TÜM DEVLET ORGANLARINI DA ONLAR YÜRÜTÜR. YANİ DEVLETİN HAZİNESİNİ HARCAMA YETKİSİ VARDIR. DOLAYISI İLE BU TÜR ALENGİRLİ İŞLERİ DE EĞER YAPARSA ONLAR YAPAR. BİZ DE DOĞAL OLARAK ÖNÜMÜZE BU HABERLER GELDİĞİNDE İDDİA STATÜSÜNDE YAYINLARIZ. AYNI İDDİALAR BAŞKA PARTİ İÇİN ÖNÜMÜZE GELSE MERAK ETMEYİN ONLARI DA YAYINLARIZ Kİ ARŞİVE BAKACAK OLANLAR ÖRNEKLERİNİ GÖRÜRLER. İKİNCİSİ ÖZEL BÜRO PARTİLERÜSTÜ BİR OLUŞUMDUR. BU NEDENLE BİZİ HANGİ PARTİNİN İKTİDARDA OLDUĞU İLGİLENDİRMEZ. BİZİM İÇİN ASLOLAN MİLLİ MENFAATLERDİR. ÇEKİNMEDEN KORKMADAN KİM YANLIŞ YAPARSA YAZARIZ. YETERKİ DOĞRU OLSUN.

TÜRGEV’E PARALAR BU SEFER DE KYK’DAN

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında öğrenci barındıran TÜRGEV gibi vakıf ve derneklere “para yardımında” bulunuyor.

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın bugün yayımlanan ‘TÜRGEV ve türevleri para basacak…’ başlıklı yazısında TÜRGEV’in AKP’li belediyeler ve diğer kurumlardan bedelsiz tahsis edilen 46 yurdunda kalan 10 bini aşkın öğrencisinin yanı sıra devletten aldığı paralarla nasıl zengin edildiğini yazdı.

Küçükkaya ”Her şey vakıf ve derneklerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na verdiği listeye bağlı. TÜRGEV listeyi veriyor Kredi ve Yurtlar Kurumu parayı hesaba yatırıyor. Denetim üst düzey bir kurum yetkilisinin verdiği bilgiye göre ‘sıfır…’ Sahi!. . TÜRGEV bu yurtları nasıl edinmişti? Sorunun yanıtını hepimiz biliyoruz: Arsayı ve binaları AKP’li belediyeler 25 yıllığına söz konusu vakfa ‘ücretsiz tahsis’ ederek!” dedi.

Küçükkaya’nın yazısı şöyle:

”Üniversiteye yerleşen öğrencilerin en büyük derdi barınma ve beslenme!. . Devlet Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla üniversite öğrencisinin barınma ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayamıyor.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı kısa adıyla TÜRGEV… Erdoğan ailesinin gözbebeği olan vakıf!. . Bilal Erdoğan ile Esra Albayrak’ın aktif olarak yer aldığı vakıf!. .

Şu sıralar ‘Her şey tamam! Bir sen eksiksin’ sloganıyla yurtlarına öğrenci arıyor. Türkiye genelinde tam 46 yurdu var. Ve 10 bini aşkın öğrencisi. Bu rakamın bu yıl daha da artması bekleniyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında öğrenci barındıran TÜRGEV gibi vakıf ve derneklere “para yardımında” bulunuyor. Geçen yıl başlatılan uygulama kapsamında TÜRGEV 2019-2020 öğretim yılıyla birlikte resmen para basacak!. .

NASIL MI?

TÜRGEV yurdunda kalan öğrencilerden vakıf olarak bir ücret talep ediyor. Bu miktar aylık en az 600-700 TL. Bazı özel odalar için rakam artabiliyor. İşte TÜRGEV bunun dışında Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan her ay bir öğrenci için 600 TL alacak. 200 TL barınma 400 TL beslenme parası!. .

10 bini aşkın öğrenciyi yurtlarında barındıran TÜRGEV’in her ay devletten alacağı para en az 6 milyon TL olacak!. . TÜRGEV’in öğrenci başına geliri aylık ortalama 1500 TL’yi buluyor. Bu rakamı 10 bin öğrenciyle çarptığınızda karşınıza 15 milyon TL gibi rakam çıkıyor.

Bu aylık gelir!. .

Öğretim yılına vurduğunuzda 150 milyon TL’yi bulan bir vakıf bütçesi ortaya çıkıyor. Tabii bu rakama “bağışlar” dahil değil!. .

DENETİM VAR MI?

Her şey vakıf ve derneklerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na verdiği listeye bağlı. TÜRGEV listeyi veriyor Kredi ve Yurtlar Kurumu parayı hesaba yatırıyor. Denetim üst düzey bir kurum yetkilisinin verdiği bilgiye göre “sıfır…”

Sahi!. . TÜRGEV bu yurtları nasıl edinmişti?

Sorunun yanıtını hepimiz biliyoruz: Arsayı ve binaları AKP’li belediyeler 25 yıllığına söz konusu vakfa “ücretsiz tahsis” ederek!. .

LİSTE EPEY UZUN…

Sadece TÜRGEV mi? Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun listesi epey uzun…

TÜRGEV’in kardeş vakfı TÜGVA Ensar İlim Yayma ÖNDER ve diğerleri… Ortak özellikleri iktidara yakın vakıf ve dernekler olmaları!. .

Para yardımıyla ilgili bazı dernek ve vakıflar veto yemiş; araya birkaç iktidar destekçisi olmayan vakıf ve dernek de eklenmiş…

Evet…

Devletin tüm üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayamadığı bir gerçek!. . İşte tam bu nedenden dolayı yakın geçmişte on binlerce yüz binlerce üniversite öğrencisi cemaatlerin tarikatların ağına takılmıştı. 15 Temmuz’da kanlı darbe girişiminde bulunan FETÖ’yü büyüten faktörlerden birisi de ‘öğrenci yurtlarıydı…’

Şimdi ise tablo iktidara yakın vakıf ve dernekler lehine işliyor. İktidar bu yurtlarda ‘kendi neslini’ büyütüyor. Rakamlar gösteriyor ki kendi neslini büyütürken ‘büyük paralar’ da kazanılıyor!. . ”

LİNK : https://gazetemanifesto.com/2019/turgeve-paralar-bu-seferde-kykdan-289720/

İBB : ENSAR VAKFI TÜRGEV AZİZ MAHMUT HUDAYİ VAKFI VE TÜGVA’YLA PROTOKOLLER İPTAL EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada aralarında Ensar Vakfı TÜRGEV Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı TÜGVA’nın da bulunduğu vakıflarla yapılan protokollerin feshedildiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile Ensar TÜRGEV ve TÜGVA gibi vakıflarla olan protokoller feshedildi.

İmamoğlu: Vakıflara aktarılan 357 milyon lirayı kestik

İBB’den yapılan açıklamada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı vakıf ve derneklerle olan işbirliklerinin kamuoyunda tartışma konusu olduğu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla bir süre önce bu dernek ve vakıfların İBB ile olan çalışmaları üzerine inceleme başlatıldığı" hatırlatıldı.

İncelemenin devam ettiği belirtilirken "İstanbul Büyükşehir Belediyesi aralarında Ensar Vakfı TÜRGEV Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı TÜGVA Daru’l Fünun İlahiyat Vakfı Hoca Ahmet Yesevi Vakfı bulunan vakıflarla arasındaki protokolü fesh etme kararı almış ve protokolleri iptal etmiştir" denildi.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre bu vakıflar için bu zamana kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığının belirlendiği vakıflara kiralama bakım-onarım ve yeme-içme kalemleri altında bugüne kadar 190 milyon liradan fazla ödeme yapıldığı sadece bir vakfın ulaşım ve yeme-içme giderinin İBB bütçesine 56.5 milyon lira yük getirdiği kaydedildi.

LİNK : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201908271040013594-ibb-ensar-vakfi-turgev-aziz-mahmut-hudayi-vakfi-ve-tugvayla-protokoller-iptal-edildi/?utm_source=short_direct&utm_medium=short_url&utm_content=98G2&utm_campaign=URL_shortening

AKP’Lİ İBB BİNAYI DİNCİ VAKFA VERİP SAKLADI

AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin İslamcı Hüdayi Vakfı’na içerisinde yarı olimpik yüzme havuzunun da bulunduğu binayı tahsis ettiği ortaya çıktı. “Kadıköy Gençlik Merkezi” adı altında yapılan projenin maliyetinin 9 milyon 338 bin TL olduğu öğrenildi

İSMAİL ARI

AKP’li eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin gençlik merkezi adı altında yapılan yurt binasını İslamcı Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na verdiği ortaya çıktı. İhalesi 2014 yılında yapılan Kadıköy Gençlik Merkezi inşaatı projesi tamamlandığı tarih olan 2017 yılında Nakşibendi Tarikatı’na bağlı olan Hüdayi Vakfı’na verildi. Yurt aynı yıl “Dersaadet Avrasya Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu” adı altında kullanılmaya başlandı.

Toplam inşaat alanı 8 bin 100 metrekare olan Hüdayi Vakfı yurdunun tesisinde “yarı olimpik yüzme havuzu” bulunduğu öğrenildi. Tek kişilik ve üç kişilik odalardan oluşan yurt içinde 103 kişilik konferans salonu da yapıldı.

AKP’LİLERİN YALANI ORTAYA ÇIKTI

İBB’nin AKP’li eski yönetimi tarafından hazırlanan 2018 yılı STK Okul ve Yurt Faaliyet Raporu’nda Hüdayi Vakfı’na bugüne kadar bina tahsisi yapılmadığı belirtilmişti.

İhalesi 2014 yılında yapılan ve 2017 yılında tamamlanan proje İBB’nin 2018 yılında hazırladığı rapora göre ortada yok. Raporda yurdun ‘Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Üst Yapı Projeler Müdürlüğü’ bünyesinde “hazırlanan yurt projeleri arasında” bulunduğu belirtilmişti. Raporda ‘gelecek dönemlerde’ hazır hale getirilecek yurt aslında bir yıl önce vakıf tarafından kullanılmaya başlanmış.

MÜLAKAT YAPILIYOR

Kadıköy’ün Merdivenköy semtinde bulunan Dersaadet Öğrenci Yurdu’nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre öğrenci alımı mülakatla yapılıyor. Mülakatta hangi konuda sorular sorulduğuna ilişkin bir bilgiye yer verilmiyor. Öğrenci yurdunun internet sitesinde yer alan gayemiz kısmında ise kurumun amacı şöyle açıklanıyor: “Amacımız değerlerimizi benimsemiş profesyonel ve gönüllü çalışanlarımızla öğrencilerimizin ‘ahsen kıvamı’na (en güzele) erişmelerine vesile olmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için de ilim irfan beceri ve hizmet merkezli çalışarak planlar programlar projeler yapmak organizasyonlar düzenlemek bu doğrultuda eserler ortaya koyup insanlığa faydalı şahsiyetler yetiştirmektir. ”

LİNK : https://www.birgun.net/haber/akp-li-ibb-binayi-dinci-vakfa-verip-sakladi-266308

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s