TOIPLUMSAL SORUNLAR DOSYASI : Ayakkabı boyacısı gariban Musa’yı Londra’nın göbeğinde ölüme terk ettik


Ayakkabı boyacısı gariban Musa’yı Londra’nın göbeğinde ölüme terk ettik

Avrupa Ajansı Özel Haber-Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu

Avrupa Ajansı (AVA) Londra – Ayakkabı boyacılığı yaparak ekmeğini çıkarıyordu. Son yıllarda elleri tutmadığı için boyacılığıda bıraktı. Parasız kaldı. Hackney Belediyesi yardım edecek diye beklentisi vardı. Oysa bir kedi köpek için itfaiye getiren Hackney Belediyesi 1 yıldır otobüs durağında yatan kalkan Adanalı Musa’yı bile bile ölüme terk etti. Adanalı Türk Vatandaşı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu. Ayakkabı Boyacısı Musa olarak bilinirdi Dalston’da.

3 Cami 1 Cemevi sayısız kilise ve Türk İngiliz yardım kuruluşları arasında öldü

Dalston’da, hepimizin göze önünde, 3 Cami 1 Cemevi sayısız kilise ve Türk İngiliz yardım kuruluşları arasında ölü bulundu. Sayısız Türk Derneği var bölgede. Devlet görevlilerinin de sık sık uğradığı bölge. Türkler sahip çıkmadı. İngilizler sahip çıkmadı. Sonuçta açlık ve susuzluktan ölü bulundu.

Avrupa Ajansı Özel Haber-Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu

Kaderine terk edildi

Otobüs durağı karşısındaki esnaf şu açıklamayı yaptı: “Hiçbir sekilde yardım istemedi, bizim dükkanın karşısındaydı. Her zaman gelip ilgileniyorlardı ama kendisi hep yok diyordu. Bilerek ölümü tercih etti bence”

Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu

“Ölürsem burada öleyim”

Bölgedeki Türkler şöyle konuştu: “Ölmeden 4 gün önce Polis ve sağlık görevlileri gelip kendisini hastaneye götürmek istemişler ama kendisi inat etmiş gitmemiş, ben ölürsem burada öleyim demiş . Adanalı Mehmet Sevimli’nin kardeşiydi. Mehmet 15 sene önce vefat etmişti. Londra’nın sayılı teksitil zenginlerindendi. Ben kapalı yerde yaşayamam demiş gelen görevlilere. Allah rahmet etsin.”

Halk tepkili

Duyarlı Türk halkı sosyal medya üzerinden konuyu gündeme getiren Avrupa Gazetesini arayarak tepkisini şöyle dile getirdi: “Belediye/yetkililerin verdiği ucuz bahaneye bakın ‘uzatılan yardım elini istemedi’ ve bu gerekçeyle ölüme terk edilen bir insan.. Bu adamcağızın sağlıklı karar verebilmek için şuuru/zihinsel sağlığı yerinde miydi acaba? Mahkeme kararıyla bir hastaneye yatırıp, tedavi edilebilirdi ..Yasalara göre bu mümkün görünüyor.. Yaşadığımız vahşi, bencil kapitalist sistemin ve artık insan hayatının ne kadar önemsiz olduğunun acı bir örneği…Işık’lar içinde uyu Boyacı Musa.. insanlığıda hakkını helal etme!!”

Hackney sakinleri İngilizlerde tepkili

Stoke Newington otobüs durağında evsiz adamın ölümü. Musa Sevimli, Stoke Newington otobüs durağına sığındı. Hackney sakinleri, sosyal medyada Mustafa olarak adlandırılan evsiz bir adamın aylardır yaşadığı Stoke Newington otobüs durağında ölü bulunduktan sonra bugün kederlerini ve öfkelerini ifade ediyorlar.

Hackney Belediye Başkanı inceleme başlattı

Hackney Belediye Başkanı Philip Glanville (Lab & Co-op), tüm kurumlar tarafından kendisini destekleyecek çalışmaların yapıldığına dair güvence sağlamak için Musa Sevimli’nin ölümüne ilişkin bir inceleme yaptığını açıkladı.

“Hepimiz utanç içinde olmalıyız”

Prenses May Yolu’nun yakınındaki otobüs durağı yakınında yatan Musa’yı gören bir İngiliz tepkisini şöyle verdi:

“Herkes hissediyordu görüyordu. Yoldaki bir yaratık gibi, bir yaşlı olarak öldü. Hepimiz başımızı öne eğmeliyiz, utanç olmalıyız, ben dahil. Kendi kendime düşünüyorum, ‘Her 10 dakikada keşke bir polisi arasaydım. Birkaç hafta önce Twitter’a yazdım. Musa artık kalkmayı harekt etmeyi bırakmıştı herkes bunu görebiliyorlardu. En az dört veya beş hafta boyunca kendi pisliğinde otobüs durağında yatıyordu ve zayıfladı. Musa, son sıcak hava dalgası sırasında “aynı pozisyonda” yatarken ve halkın bir üyesi tarafından su verildikten sonra sosyal yardım işçileri tarafından ilgilenildiğini gördüm. Ancak ertesi gün otobüs durağına ölmüştü. Musa’nın sağlığı son birkaç ay içinde kötüleştiği anlaşılıyordu. 2019’da insanlar otobüs duraklarında ölmemeliler. Princess May Road otobüs durağının dışındaki yaşlı adama RIP. Stoke Newington fakir bir semt değil. Altı gün önce bir SOS verdim, çünkü bu adam hareket etmiyordu. Son birkaç hafta boyunca bu adama yerel sağlık servisleri geldiğinde, yere yatmıştı. Hayatıma bugüne ne kadar dokunduğunu bilmiyordum.”

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s