FETÖ ÖRGÜTÜ DOSYASI : Hortumcu imamın Londra sefası


Hortumcu imamın Londra sefası

Feto talimatıyla Bank Asya’ya yatırılan paraların yurtdışına kaçırılmasını sağlayan örgüt imamı Ali Çelik Londra’da inşaat işleriyle uğraşıyor. 40 milyon liralık malikânede yaşayan Çelik’in Avrupa bankalarında aslında örgüte ait olan 200 milyon euro parası bulunuyor. Çelik, firari örgüt imamlarıyla sık sık ihanet toplantıları yapıyor

SABAH, 17 MİLYAR LİRALIK BANK ASYA VURGUNUNUN BEYNİ ALİ ÇELİK’İ İNGİLTERE’DEKİ MALİKANESİNDE GÖRÜNTÜLEDİ

SABAH, 17-25 Aralık sürecinden sonra Türk bankacılık tarihinin en büyük vurgununun gerçekleştirildiği Bank Asya’nın içinin boşaltılması operasyonunun beyni olan FETÖ imamı Ali Çelik’i İngiltere’nin başkenti Londra’daki lüks malikânesinde buldu ve görüntüledi.

17 MİLYAR LİRAYI HORTUMLADI

Bank Asya’ya el konulacağını içeriden istihbarat alarak öğrendikten sonra 17 milyar liranın hortumlanması (Banka tarihindeki toplam vurgun 50 milyar lira) işini yürüten finans imamı Ali Çelik, Londra’da yaklaşık 40 milyon TL değerindeki bir malikânede yaşıyor. Hükümeti yargı darbesiyle devirmeye çalıştığı 17-25 Aralık 2013 teşebbüsü başarısız olunca tabana "Evlerinizi, arabalarınızı satın, diğer bankalardaki paralarınızı çekip Bank Asya’ya yatırın" talimatını veren örgüt, bankanın kasasında biriken parayı yurtdışına kaçırmıştı.

TÜRKİYE DÜŞMANI ÖRGÜTLERE YARDIM

1957 doğumlu Ali Çelik, Bank Asya’da yönetim kurulu üyeliği pozisyonundaydı, ancak bütün diğer yönetim kurulu üyelerinin üzerinde bankadan sorumlu imamlık işini yürütüyordu. Örgütün kanalı Samanyolu TV’de yönetim kurulu başkanlığı da yapan Çelik FETÖ’nün önemli kara para aklama şirketi Pinhan Restoran’ın sahibiydi. Çelik ayrıca, yıllarca Türkiye imamlığı yapmış Mustafa Özcan’ın finans işlerinden sorumlu kıldığı yardımcısı. Örgütün finans ayağıyla ilgili davalarda gıyabında yargılanan Ali Çelik 2015’te firar etmişti. POLNET Hudut Kapıları sistemindeki kayıtlara göre Ali Çelik 25 Ağustos 2015’te Türkiye’yi terk etti. Firarından sonra örgütün finansal faaliyetlerini Londra’dan yönetmeye başlayan Ali Çelik, SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün tespitlerine göre Londra’da kendi ofisinde zaman zaman Mustafa Özcan, İngiltere imamı (Eskiden Kanada imamıydı) İsmail Nazlı ve Londra imamı İsmail Uzun ile toplantılar yapıyor. Çelik, Londra’da ayrıca örgütün vakfı olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın İngiliz vatandaşı eski başkanı Mustafa Yeşil’le de görüşüyor. Londra’daki toplantılarda PKK başta olmak üzere Türkiye düşmanı örgütlere müzahir sözde Sivil Toplum Kuruluşları’na para yardımında bulunulması yönünde karar da alınıyor.

İKİ KEZ GÜLEN’LE GÖRÜŞTÜ

Ali Çelik; Londra’ya firarından sonra iki kez Pensilvanya’da Fetullah Gülen’le görüştü. Çelik, geçmişte Kozanlı Ömer kod adlı Emniyet İmamı Osman Hilmi Özdil’le de sık sık görüşen bir isim. Şu anda Londra’da inşaat işi yapan Çelik’in kentin lüks semtlerinden birindeki malikânesi 5 milyon pound (40 milyon TL) değerinde. 14 Downes Ct, Londra N21 3PS adresinde, lüks otomobillerin bulunduğu bir sokakta bulunan bu malikânenin 14 odası bulunuyor. Ali Çelik’in Avrupa bankalarında aslında örgüte ait olan 200 milyon Euro serveti bulunuyor. Onun patronu konumundaki Mustafa Özcan’ın da yine Avrupa bankalarındaki varlığının 500 milyon Euro olduğu kaydediliyor.

İşte Almanya’daki firari FETÖ’cülerin ihanet kampları

17-25 Aralık 2013’te sonra sızan, örgüt içi konuşma tapelerine göre Gülen, Mustafa Özcan’a Bank Asya’nın hortumlanması için onay vermişti. Bank Asya’nın el konulmadan önce 28 milyar TL olan aktif büyüklüğü bir anda 11 milyar TL’ye düşmüştü. Örgüt, banka yı boşaltırken kendi işadamlarına ödeyemeyeceğini bile bile öz sermayesinden yüksek krediler açmış ve Bank Asya kredi batağındaki bir bankaya dönüşmüştü. 17-25 sonrası kurulan tabela şirketler üzerinden kredi kisvesiyle de himmetler yurtdışına kaçırılmıştı. Bu süreçte pek çok fiktif işlemin yapıldığı, kredilerin yüzdürüldüğü, imamlara havale yapılmış gibi gösterilen ancak gerçekte para kaçırılan işlemlerle bankanın boşaltıldığı ortaya çıktı. Ayrıca bankanın külçe altın ve nakit varlıkları da Ümraniye’deki binadan kaçırıldı.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s