CIA DOSYASI : CIA web sitesinin TOR versiyonunu kullanıma açtı


CIA web sitesinin TOR versiyonunu kullanıma açtı

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) web sitesinin TOR ağından girilebilecek şekilde konfigüre edilmiş versiyonunu tüm dünyada kullanıma açtı.

Geçtiğimiz yıllarda Facebook, New York Times ve Hollanda polisi de benzer bir yöntem izleyerek web sitelerine TOR’dan erişim sağlamıştı. CIA böyle bir yol izleyen ilk istihbarat teşkilatı oldu. Web sitelerinin TOR’dan erişilebilir versiyonlarına ‘soğan site’ (onion site) ismi veriliyor.

CIA Halkla İlişkiler Direktörü Britanny Bramell sitenin açılışıyla ilgili wired.com a yaptığı açıklamada, “Küresel misyonumuz insanların dünyanın her yerinden bize güvenli bir şekilde ulaşması gerekliliğini dayatıyor. İnsanların bulunduğu yere ulaşmamız için kullandığımız birçok farklı yoldan sadece birisi soğan site açmak” ifadelerini kullandı.

TOR’u ABD geliştirmişti

CIA’in soğan sitesinde, kendi sitesinde olan tüm içerikler bulunuyor. Bunun içinde insanların CIA ile nasıl güvenli iletişim sağlayacağını anlatan yöntemlerde bulunuyor. Yetkililer TOR üzerinden gizli servisin sitesine daha çok bilgi vermek isteyen kişilerin gireceğini öngörüyor. Bunun yanı sıra iş başvurularının da TOR üzerinden yapılmasının tercih edilebileceği düşünülüyor.

CIA soğan sitesi 2017 yılında geliştirilen yüksek kriptografi algoritmasına sahip TOR versiyonunu kullanıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı ve DARPA tarafından büyük bir bölümü geliştirilen TOR projesinin ilk amacı Amerikan istihbarat kurumları arasında güvenli iletişimi sağlamaktı. 2002 yılında kamuoyuna açılan TOR bu tarihten itibaren açık kaynak kodlu bir proje olarak ilerledi.

2006’dan beri kimlik gizliliği sağlayan ağın yönetilmesini TOR adlı kar amacı gütmeyen kuruluş sağlıyor. CIA’in TOR projesine gizli kanallardan fon sağladığına dair iddialar bulunsa da, TOR fon aldığı kuruluşların şeffaflık içerisinde açıklandığını savunuyor.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s