TARİH /// YAŞAR ALİ MEŞE : DEVŞİRMELERİN SERVETLERİ


YAŞAR ALİ MEŞE : DEVŞİRMELERİN SERVETLERİ

Osmanlı hayranı ahalimiz bir çok vezirlerin devşirme olduğunu padişah analarının yabancı olduğunu bilmez onların kılıçla kaçırılıp ailelerinin öldürüldüğü umurunda olmaz. Ya da Hristiyan ailelerinin küçük çoçuklarının zorla evinden alınıp iç oğlanı olduğunu es geçer. Bunların veziriazam ve çeşitli rütbelere geldiğini ve nasıl müthiş servet topladığı da ilgisini çekmez. Ama tarihe objektif bakanlar tüm gerçeği apaçık görür ve ibret alırlar.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenen Rüstem Paşa’nın sadrazam olmadan evvel biriktirdiği serveti makama geldikten sonra muazzam bir seviyeye ulaşmıştı. Paşa vefat ettiğinde geriye 12 milyon altın 1700 köle 2900 savaş atı 185 katar devesi 780 bin hasene altın Anadolu ve Rumeli’de 815 çiftlik 76 su değirmeni 5 bin ciltten fazla kitap ve pek çok değerli eşya bırakmıştı.“Yemen fatihi” olarak bilinen Sadrazam Koca Sinan Paşa’nın ise çıktığı seferlerden çok büyük servet edindiğini Tarihçi Selânikî ifade ediyor. Ulema ve asker çevresine kıymetli hediye veya mevkiler vermek suretiyle iktidarını güçlendiren Sinan Paşa’nın vefatından sonra geriye 600 bin düka 2 milyonun üzerinde akçe yirmi küçük sandık dolusu elmas inci ve değerli eşyalardan oluşan mücevherat 600 samur 600 vaşak kürk bin parçanın üzerinde ipekli ve sırmalı kumaş bırakmıştı. Lakin devlet paşanın iç ve dış hazineye olan borcundan dolayı tüm mal varlığına el koymuştu. Muazzam serveti olan sadrazamlardan biri de Nasuh Paşaydı. Nasuh Paşa Diyarbakır Valisi iken Padişaha bir ariza takdim ederek sadrazam Kuyucu Murat Paşa’nın azledilip kendisinin bu makama getirilmesi karşılığında İran’a düzenlenecek seferin tüm masraflarını karşılamayı ayrıca saraya 40 bin altın vereceğini taahhüt etmişti. Lakin paşanın bu isteği reddedildiğini biliyoruz. Daha sadrazam olmadan önemli bir hazineye sahip olan Nasuh Paşa idam edildiğinde geriye 1 milyon duka altını altın ve gümüş işlemeli 1018 kılıç İran ve Mısır halıları ipek ve kadife kumaşlar çoğu değerli 1.100 binek atı 40 çift altın üzengi 1.800 deve 4.000 yük beygiri 6.000 sığır 5000 koyun muhtelif yerlerde çiftlikler saray ve konaklar ve 1000 kişiden oluşan maiyeti kalmıştı. Tüm bu mal varlığı Sultan I. Ahmet tarafından müsadere edildi.

Başı kabak yalın ayak bir Hırvat devşirmesi Rüstem bu akılmaz servete ve rütbeye nasıl ulaşmıştır? Osmanlı torunuyuz diye övünenler Öz Türk Anadolu insanını kesen soyan bu devşirme sırtlanları büyük ve ulu görür.

LİNK : https://www.facebook.com/hashtag/ww2ym?source=feed_text&epa=HASHTAG

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s