WIKILEAKS DOSYASI : ABD, Julian Assange’ı neden istiyor ?


ABD, Julian Assange’ı neden istiyor ?

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, yaklaşık 7 yıldır diplomatik sığınmacı olarak yaşadığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde gözaltına alındı. Assange’ın ABD’nin talebi üzerine tutuklandığı iddiası konuşulmaya devam ederken, “ABD, Assange’ı neden istiyor?” sorusu da gündeme geldi. İşte yanıtı…

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın en büyük korkusu, yaptığı işler dolayısıyla ABD’ye iade edilmekti. Bu korku, 6 yıl 10 ay boyunca Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde yaşamasının başlıca sebebiydi.

ABD Adalet Bakanlığı ile Assange ve WikiLeaks arasındaki sürtüşme, neredeyse onuncu yılını doldurdu. Bu çatışma, WikiLeaks’in, 2010 yılında ABD ordu istihbaratının eski analistlerinden Chelsea Manning’in sızdırdığı binlerce dosyayı yayımlamasıyla başlamıştı.

ABD’li soruşturmacılar, 2013 yılına gelindiğinde ise, eski bir Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) analisti olan Edward Snowden’ın birçok gizli dokümanı ifşa etmesi noktasında WikiLeaks’in kendisine yardımcı olduğuna ilişkin kanıtlar buldu.

WikiLeaks son olarak, 2016 yılında gerçekleştirilen ABD Başkanlık Seçimleri’nde Donald Trump’ın iş ortakları ile Rusya arasındaki olası bağlantıları araştıran Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in soruşturmasına konu olmuştu.

WikiLeaks, seçim sürecinde Rus ajanların çaldığı Demokratlara ait binlerce elektronik postayı yayımlamıştı.

ABD’NİN TALEBİYLE TUTUKLANDI İDDİASI

Yaklaşık 7 yıldır Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde diplomatik sığınmacı olarak yaşayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Ekvador hükûmetinin daveti üzerine büyükelçiliğe giren İngiliz polislerince gözaltına alınmıştı.

SkyNews kanalına açıklamalarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Assange’ın ABD’ye iade edilip edilmeyeceğiyle ilgili olarak, “Eğer idam cezasıyla karşı karşıya kalacaksa iade edilmeyecek.” diye konuştu.

EKVADOR DEVLET BAŞKANI MORENO YANITLADI: ASSANGE NEDEN TESLİM EDİLDİ?

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın neden İngiltere polisine teslim edildiğini anlattı. 2012 yılından beri ülkesinin Londra Büyükelçiliği’nde diplomatik sığınmacı olarak bulunan Assange’ın bütün protokolleri ihlal etmeye devam ettiğini anlatan Moreno, Assange’ın diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya devam ettiğini belirtti.

Assange’ın bütün ihtiyaçlarını 6 yıl 10 ay boyunca sağladıklarını ve kendisini koruduklarını anlatan Moreno, “Bir insanın misafirinden isteyeceğinden daha azını öngören bir protokol hazırladık, ama her şeyi ihlal etti. Diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya devam etti. Ekvador’un sabrı, sınırlarına ulaştı.” diye konuştu.

İngiltere hükûmetinden özel bir talebi de bulunduğunu ifade eden Ekvador Devlet Başkanı Moreno, “Assange’ın işkence veya ölüm cezası alacağı bir ülkeye gönderilmemesinin garanti altına alınmasını talep ettim. İngiltere hükûmeti de bu talebi kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmiştir.” dedi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s