MEDYA DOSYASI /// ALİ SERDAR BOLAT : Sabahattin Önkibar’ın Bartolomeos yanılgısı


ALİ SERDAR BOLAT : Sabahattin Önkibar’ın Bartolomeos yanılgısı

Turkce harf sorunu olanlar icin baglanti:

LİNK : https://aliserdarbolat.blogspot.com/2019/04/sabahattin-onkibarn-bartolomeos-yanlgs.html

Yazı içindeki bağlantılar tıklanamıyorsa yazıyı bu bağlantıdan okuyabiirsiniz

Ali Serdar Bolat – 11 Nisan 2019

Ekrem İmamoğlu seçim çalışmalarına Bartolomeos’u ziyaret ederek başlamıştı.Doğu Perinçek bu durumu "CHP’nin Konstantinapolis Manifestosu" olarak değerlendirmişti.

Atatürk Rum Patrikhanesini Türkiye’den çıkarmak istemiş, ancak Batılı devletlerin yoğun ısrarı sonucunda "sadece İstanbul Rumlarının din işlerini görmekve Fatih Kaymakamlığı’na bağlı olmak" şartı ile ve "Piskopos" rütbesi ile İstanbul’da kalmasını kabul etmişti. Papazlar da T.C. vatandaşı Rumlardan olacaktı.Bu husus Lozan Anlaşması’na bu şekilde konulmuştu.

Ancak Demokrat Parti Hükumeti’nin ABD’ye boyun eğmesi ve Atenagoras’ınyurt dışından (ABD’den) gelip Patrik olması ile başlayan süreç, şimdiki patrikBartolomeos’un hem İstanbul, hem bütün Türkiye, hem de dünyadaki tümOrtodoksların lideri yani Ekümenik Patrik olduğunu ilan etmesi ve Lozan’ıpaspas gibi çiğneyen bu iddiayı ABD bağımlısı hükumetlerimizin sessizliklekarşılayarak zımnen kabul etmesi ile sonuçlanmıştı.

Bartoloemos Lozan’a göre bağlı olduğu Fatih Kaymakamı bir yana, Başbakanlarımızı ve Cumhurbaşkanlarımızı bile takmamaya, sanki bir devlet başkanı imişgibi yabancı devlet başkanları ile randevulaşmaya, mektuplarını "Ekümenik Patrik" olarak imzalamaya, bu adla internet sitesi kurmaya cür’et etmiştir.

Geniş bilgi için bakınız:

Lozan delindi, Tayyip Bey seyretti
LİNK : https://aliserdarbolat.blogspot.com/2016/09/lozan-delindi-tayyip-bey-seyretti.html

Bartolomeos, Türk Ortodoks Kilisesi’ni ve İstanbul’daki Bulgar Ortodoks Kilisesi’ni egemenliği altına almak istemiş, bu amaçla bu kiliselere Rumca ayin yapmak üzere Rum papazlar göndermeye kalkışmıştı.

Ancak Türk Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol ve Bulgar KilisesiYöneticisi Bojidar Çipof kapılarına dayanan Rum papazları kiliselerine sokmadılar. Bu durum ABD’yi öfkelendirdi. Çünkü ABD, sözde Ekümenik Fener Patrikhanesini kullanarak Rus, Ukrayna, Bulgar ve Polonya kiliselerini Fener’eyani ABD’ye bağlamayı amaçlamaktaydı. Türk ve Bulgar Kiliselerinin direnmesi bu amacı baltalamaktaydı.

AKP ile FETÖ ortaklığının Türk Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol’u Ergenekon bahanesi ile yıllarca zindanlarda süründürmesi ABD’nin buöfkesinin bir sonucu idi.

AKP Hükumetleri dahil gelmiş geçmiş tüm ABD bağımlısı hükumetlerimizinsözde din adamları ile buluşma toplantılarına Diyanet İşleri Başkanı ve MuseviHahambaşı ile birlikte sözde Fener Patriğini davet etmesi, Türk ve Bulgar Kiliselerini ise görmezlikten gelmesi, Baba Eftim’i onurlandırmış olan Atatürk’ünhatırasına en büyük ihanettir.

Bakınız:

Sevgi Erenerol
LİNK : https://aliserdarbolat.blogspot.com/2011/09/sevgi-erenerol.html

+

Sabahattin Önkibar, 10 Nisan 2019 günlü Aydınlık’ta "Doğu Perinçek’eİmamoğlu cevabım!" başlıklı yazısında, şöyle demektedir:

"Perinçek İmamoğlu’nun Amerikan projesi olduğunu söyledi ve delilolarak şunları sundu:

– İstanbul Ankara’dan yönetilemez ifadesi, ve,

– Bartolomeos’u ziyaret etmesi"

"(İmamoğlu’nun) Bartolomeos’u ziyareti ise seçime girecek olan bir siyasetçi için olağandır"

Bartolomeos’u ziyareti neden olağandır Sayın Önkibar?

Vatan Partisi Adayı İlker Yücel ve diğer adaylar ziyaret etti mi bu papazı?

Bundan önceki Belediye seçimlerinde hangi aday ziyaret etti?

Sayın Önkibar, acaba İmamoğlu Bartolomeos’u ziyarete giderken yanında niçin PKK’lıların avukatı ve CIA’da TR705 kodu ile kayıtlı ABD görevlisiCHP kodamanı Sezgin Tanrıkulu’nu götürdü?

İmamoğlu Bartolomeos’a Lozan Anlaşması’na karşı hareket etmemesini,ekümeniklik iddiasından vazgeçmesini, yasalara uygun hareket etmesini,Türkiye içinde İstanbul dışındaki kiliselere ve Ege’de Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımıza piskopos tayin etmekten ve Ekümenik Fener Patriğiünvanını kullanmaktan vazgeçmesini, bu eylemlerinin Lozan’a aykırı olduğunu söylemedi ise Anıtkabir’de Atatürkçülük gösterisi yapması bir gözboyamadan ileri gidemez. Maçoğlu’nun Atatürk posteri altında poz vermesinden ne farkı var? Atatürkçüleri Atatürk ile aldatmak bu kadar kolaymıdır?

İmamoğlu tam tersine Bartolomeos ile Ukrayna Kilisesi’ne bağımsızlık verilmesi konusunu görüşmüş. Hangi hakla. Lozan’ı bir kez daha delmesiiçin Barto’ya verdiğiniz bu destek nedir Sayın İmamoğlu? Aynı şeyleriyapan Tayyip Erdoğan’dan ne farkınız var? Bu yapılanlar Atatürk’e veLozan’a ihanet değilse nedir?

+

Madem ki dini liderleri ziyaret bir siyasetçi için olağandır, o halde Rum Ortodoks sözde Patriğini ziyaret eden İmamoğlu, Türk Ortodoks Patrikhanesini niçin ziyaret etmemiştir?

Bunun nedeni Fener sözde Patrikhanesi’nin tıpkı PKK gibi ABD’nin bir aletiolması ve Türk Ortodokslarının ABD hakimiyetine girmeyi reddetmesi olabilir mi? Türk Patrikhanesi’nin kurucusu olan Baba Eftim’e Atatürk tarafındanİstiklal Madalyası takılmış olması ve Atatürk’ün "Baba Eftim bu memleketebir ordu kadar hizmet etmiştir" demesi olabilir mi? Buna karşılık Rum papazlarının Türklere karşı Kin Kapısı’nı hala açmamış olmaları, yani Türklere karşı olan kinlerinin hala geçmemiş olması olabilir mi? Yanıt evettir.

Sayın Önkibar "olağandır" derken bütün bu olguları görmezden gelmiştir.

+

Önkibar İmamoğlu’nu desteklemesini şu gerekçeye dayandırmaktadır:

"Ona verdiğim destek ise ferasetine güvendiğim Türk Milletininonu oyuyla lider adayı olarak tescilleyip topluma sunmasıdır."

Peki Sayın Önkibar, öyle ise Erdoğan’a niçin karşısınız? Onu ferasetinegüvenmediğiniz insanlar mı lider olarak tescillemişti? Yani Erdoğan’aoy verenler Türk Milletine dahil değil miydi?

+

Sayın Önkibar, Aydınlık’tan ayrılıp nereye gidiyorsunuz?

Başka bir ABD – FETÖ – PKK – NATO karşıtı, Rusya, İran, Irak ve Suriyedahil komşularımızla birlik olarak bölücü örgütle mücadele yanlısı, borçlanma ekonomisi yerine üretim ekonomisini savunan bir örgüt, kurum,gazete, TV kanalı veya parti var da oraya mı gideceksiniz?

Bugüne kadar ABD, FETÖ, PKK ve NATO karşıtı söylemlerinizi yutarakbunlarla işbirliği halinde olanların yanına mı gideceksiniz?

Sayın Önkibar, diyorsunuz ki:

"Kuşkusuz CHP içinde FETÖ – PKK – ABD yardakçısı bir damar var ve Sayın Perinçek orada yüzde yüz haklıdır.Ancak çok iyi araştırdım, İmamoğlu o damardan değil."

Rüya mı görüyorsunuz Sayın Önkibar? CHP içinde "PKK, FETÖ ve ABDile işbirliği yapmayalım" diyen bir fraksiyon, bir lider adayı var mı?İmamoğlu’nun bu yönde tek bir açıklamasını gösterebilir misiniz?Siz Ergenekon sürecinde arslanlar gibi direnirken İmamoğlu’nun herhangibir söylemi, eylemi olmuş mudur? Şimdi Perinçek lider değil ama o lider.Neden? Oy almış da ondan. Program değil de oy önemli öyle mi?

İzmir’de Soyer ilk icraat olarak KHK ile kamudan atılan PKK ve FETÖ yandaşlarını Belediye Zabıtası olarak görevlendireceğini açıkladı.

İmamoğlu dahil buna karşı çıkan tek bir CHP’li gösterebilir misiniz?

Nereye gidiyorsunuz Sayın Önkibar? Gidebileceğiniz hiç bir yer yok,bugüne kadarki söylemlerinizi silip atmadıkça.

++++

arşiv:

Lozan delindi, Tayyip Bey seyretti 29 Eylül 2016
https://aliserdarbolat.blogspot.com/2016/09/lozan-delindi-tayyip-bey-seyretti.html

Diyanet kilisenin şamar oğlanı yapılamaz 10 Temmuz 2012
http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2012/07/diyanet-kilisenin-samar-oglan-yaplamaz.html

Sevgi Erenerol 5 Eylül 2011
http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2011/09/sevgi-erenerol.html

Azınlık vakıfları yasası 4 Eylül 2011
http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2011/09/aznlk-vakflar-yasas.html

Müftüye cefa, Rum papaza sefa 10 Aralık 2010
http://www.acikistihbarat.com/Sayfalar/haberdetay.aspx?id=9289

Pontus için mücadele topraklarımıza sıçradı 31 Ağustos 2010
http://www.hemsinliyiz.biz/index.php/Thread/19295-S%C3%BCmela-da-Ayin/

Şimdi de Rum papazı açılımı 15 Mayıs 2010
https://groups.google.com/forum/#!topic/cihan-turk-olsun/S_kph1iHc0M


İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s