PKK ÖRGÜTÜ DOSYASI : PKK İran’da da aileleri yıkıyor


PKK İran’da da aileleri yıkıyor

PKK sadece Türkiye’de değil faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde yuvalara ateş düşürüyor. Oğlu PKK’nın İran’daki uzantısı PJAK tarafından kaçırılan Rahim Hakimi, evladını örgütün elinden kurtarmak için yıllardır mücadele ediyor.

Acılı baba, 17 yaşında kaçırılan oğlunun hikayesini ve yaşadıklarını Aydınlık’a anlattı

TERÖR örgütü PKK, ülkemizde olduğu kadar komşularımızda da aile yıkmaya, çocuk kaçırmaya, haraç almaya, uyuşturucu satmaya, katliam yapmaya devam ediyor. Yenildikçe saldırganlaşan, gün geçtikçe eriyen, azalan teröristler yandaş kazanabilmek için her türlü yönteme başvuruyor. Bunların en bilineni ise çocukları kandırarak dağa çıkarmak. Türkiye kadar İran’da, Suriye’de ve Irak’ta da çocukları zorla alıkoyan PKK’lılar, artık ailelerin büyük direnciyle karşılaşıyor.

İran’ın başkenti Tahran’da Aydınlık’a ulaşan Rahim Hakimi de evladını terör örgütüne kaptıranlardan. Hakimi yıllardır oğlunu kurtarmak için her yolu denediğini belirtiyor. Acılı baba, 17 yaşında terör örgütü tarafından kandırılarak Kandil’e götürülen evladının hikayesini gözyaşları ile anlatıyor.

‘KARA GÜN’

İran’ın Batı Azerbaycan eyaletinde bulunan İnçeh Olya Köyü’nde yaşayan beş çocuk babası Rahim Hakimi, oğlunun okula gitmek için servisle köyden ayrıldığını ve bir daha geri dönmediği söylüyor. O günü ‘kara gün’ olarak tanımlayan Hakimi, şöyle devam ediyor:

“Okulu bitirmesi için üç sınavı vardı. Servisle köyden ayrıldı ve okula gitti. Öğleden sonra servis geri döndü, İlyas serviste yoktu. Ona ulaşabileceğim her yolu denedim, en sonunda bir araçla okul önünden ayrıldığını öğrendim. Oğlumla birlikte yakın köylerden Ferşad adlı başka bir çocuğun da kayıp olduğu bilgisine ulaştım.”

TERÖR ÖRGÜTÜNE 50 LİRAYA SATILDI

Reklamdan sonra devam ediyor

“Emniyet görevlileri ile durumu paylaştım, ulaştığımız bilgiler onunla son kez görülen ve son aylarda sıkça görüştüğü bir kişiyi işaret ediyordu. O kişi gözaltına alındı. Oğlumla birlikte bir genci de Türkiye sınırına iki saatlik mesafede olan Babanur Köyü’ne götürdüğünü ve burada terör örgütü üyelerine 100’er bin tümen (50 TL) karşılığında teslim ettiğini söylüyor.”

Oğlunun teslim edildiği kişilerin PJAK militanı olduğunu ifade eden Rajim Hakimi, “Yakalanan şahıs, çocukların yaşananlara itiraz etmemesi için onlara ‘sakinleştirici ilaç’ olarak tanımladığı uyuşturucu bir hap verdiğini itiraf etti” diye ekliyor.

ÜÇ KEZ KANDİL’E GİTTİ

Çocuğunu terör örgütünün pençesinden kurtarmak isteyen acılı baba, oğlu İlyas’ı görmek ve geri getirmek için üç kez Irak’ın kuzeyindeki Kandil’de bulunan terör kamplarına gittiğini söylüyor. Kandil’deki teröristlerden oğlu hakkında bilgi almak için haftalarca uğraştığını söyleyen Hakimi, iki yıllık sürecin sonunda oğlunun sağ ve eğitim aldığı bilgisinin kendisine verildiğini belirtiyor. Hakimi, ardından geçen üç yıl boyunca oğlundan hiç haber alamamış. Hakimi, ‘Rojhad Rojhildad’ kod adıyla terör örgütü saflarında olan oğlunu beş yıl boyunca göremediğini ve hayatta olup olmadığını bile bilmediğini ifade ediyor.

ÖRGÜTTEN KAÇIŞ

İranlı baba, oğlu ile birlikte dağa götürülen diğer gencin bir buçuk yıl sonra örgütten kaçarak köyüne geri döndüğünü söylüyor. Terör örgütüne İlyas ile birlikte katılan Ferşad isimli genç, terör kamplarında yaşam standartlarının çok düşük olduğunu, vaat edileni bulamadığını, örgüt yöneticilerinin kötü muamelesine daha fazla dayanamayarak kaçtığını anlatıyor. Kaçış sırasında yakalananların infaz edildiğini söyleyen Ferşad, İlyas’ın korktuğu için kaçmaya cesaret edemediğini ifade ediyor.

SAĞLIĞINI KAYBETTİ

Terör örgütünün elinde olan oğluna seslenen baba, bedeninin bu ağır sürece dayanmadığını dile getiriyor. Hakimi, son beş yılda açık kalp ameliyatı geçirdiğini, yaşadığı üzüntü nedeniyle şeker ve tansiyon hastası olduğunu, günde yaklaşık otuz ayrı ilaç alarak ayakta kalabildiğini belirtiyor. İranlı baba, “Terör örgütü evladımı bıraksın. Onun engelli kardeşleri var. Annesi, kardeşleri onun yokluğuna dayanamıyor” diyor. Rahim Hakimi, oğlu İlyas’ın teslim olmasını ve bir an önce evine geri dönmesini bekliyor.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s