GRU (RUS ASKERİ İSTİHBARATI) DOSYASI /// Putin : 2018’de yüzlerce casusluk faaliyetini durdurduk


Putin : 2018’de yüzlerce casusluk faaliyetini durdurduk

07 Mart 2019 Perşembe 09:52 – Son Güncelleme 07 Mart 2019 Perşembe 10:20

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı istihbarat servislerini Rusya’da faaliyet göstermekle suçlayarak, 2018’de yüzlerce casusluk faaliyetinin durdurulduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı istihbarat servislerini Rusya’da faaliyet göstermekle suçlayarak, 2018’de yüzlerce casusluk faaliyetinin durdurulduğunu söyledi.

Çok fazla ayrıntıya girmeyen Putin, 2018’de 129 kadrolu personel ve 465 yabancı istihbarat teşkilatı ajanını ortaya çıkardıklarını belirtti.

Hollanda 4 Rus vatandaşını sınır dışı ettiğini açıkladı

İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ise, APT28’in de aralarında olduğu hacker gruplarının isimlerinin yer aldığı bir liste yayımlamış ve grupların faaliyetlerinin arkasında GRU’nun bulunduğunu açıklamıştı.

ABD, İngiltere ve Hollanda’nın ardından Almanya da son yıllarda dünya genelinde düzenlenen siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tutmuştu. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Federal Hükümet kesinliğe yakışan bir ihtimalle APT28 kampanyasının arkasında Rus askeri istihbaratı GRU’nun olduğuna inanmaktadır" demişti.

ABD’den 7 Rus ajanına siber saldırı suçlaması

Berlin, geçtiğimiz yıllarda Federal Alman Meclisi ve Alman hükümetinin veri ağına düzenlenen siber saldırıların arkasında Rus hacker grubu APT28’nin olduğundan şüpheleniyor.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıkınca ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye giden Rus ajan Skripal ile kızı Yulia’nın, geçen yıl 4 Mart’ta Salisbury’de Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Noviçok adlı bir kimyasal ile zehirlenmesi olayında ise İngiltere, Skripal’in "Rusya’nın onayıyla zehirlendiğini" iddia ediyor.

Skripal’in zehirlenmesi olayında üçüncü kişi olduğu öne sürüldü

İngiltere Başbakanı Theresa May de, "Hükümetimiz, polisin tespit ettiği 2 kişinin Rusya askeri istihbarat servisi GRU için çalıştığı sonucuna ulaştı" açıklamasını yapmıştı.

Skripal olayına tepki olarak İngiltere’nin öncülüğünde bazı Batı ülkeleri toplamda 100’den fazla Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s