BİYOGRAFİ DOSYASI : FETÖCÜLERİN İPLİĞİNİ İLK PAZARA ÇIKARAN KAHRAMAN MÜDÜR “LÜTFULLAH UĞUR PEKCAN” KİMDİR ???


O Bir ‘Cesur Yürek’ti.. Son Yolculuğuna Uğurlandı

Yakalandığı amansız hastalıktan dolayı hayatını kaybeden, Malatya Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) Şubesi eski Müdürü, Mardin eski Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, ailesinin yaşadığı Amasya’nın Merzifon ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

2000’li yılların başlarında Malatya Emniyeti’nde Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak görev yapan, 2015- 2017 arasında Mardin İl Emniyet Müdürü olan, son olarak polis başmüfettişliği görevinde bulunan 54 yaşındaki Pekcan için Merzifon Emniyet Müdürlüğünde tören düzenlendi. Eski milli judocu da olan Pekcan’ın Türk bayrağına sarılı naaşı polislerin omuzlarında getirildiği Kara Mustafa Paşa Camisi’nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Cenaze törenine Pekcan’ın yakınlarının yanı sıra, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, eski Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz, eski valiler ve emniyet müdürleri, diğer yetkililer, mesai arkadaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Uzunkaya ile Lekesiz, cenaze aracına götürülen Pekcan’ın naaşını omuzlarında taşıdılar.

SAYGI ÖZTÜRK, LÜTFULLAH PEKCAN’I VE O EKİBİ YAZDI..

Bu arada, Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk, Lütfullah Uğur Pekcan’ın ardından, “45 şehit veren müdürden ağlatan veda” başlığıyla şunları yazdı:

“Kolay değil, Fetullahçıların “Hizmet hareketi” olarak nitelendirildiği yıllarda, emniyeti, yargıyı, mülkiyeyi ele geçirme planlarıyla ilgili rapor düzenlemek. Cevdet Saral’ın Ankara Emniyet Müdürlüğü döneminde yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman, İstihbarat Şubesi’nde görevli Zafer Aktaş, Lütfullah Pekcan başta olmak üzere küçük bir grup aylarca çalıştı, yapılaşmayı ortaya koydu.

Rapor unutuldu, yerini aynı kadronun “yasadışı telefon dinlemeleri” yaptığı iddiası aldı. Çalışmaya katılanlar açığa alındı. Sonuçta beraat ettiler etmesine ama onlara herkes “Telekulak çetesi” diyordu. Açıkçası FETÖ’nün ilk komplosu, “Telefon dinleme skandalı” adıyla dönemin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde raporu hazırlayanlara kurulmuştu.

BİR MÜDÜRÜN ARDINDAN
Lütfullah Pekcan’ı da açığa aldılar. İstihbarat kadrosundan çıkardılar. Beraat edince Malatya’ya Terörle Mücadele Şube Müdürü olarak gönderildi. Pekcan geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. O dönem DGM’de, halen Antalya C. Savcısı olarak görev yapan C. Savcısı Salim Demirci, Lütfullah Pekcan’la birlikte uzun süre çalıştı. Demirci, vefa örneği gösterip onu son Merzifon İlçesi’ne gitti. Onun gibi Mardin’de birlikte çalıştığı ve halen Eskişehir Başsavcıvekili Mehmet Özer de cenaze törenine katılanlar arasındaydı. Savcı Salim Demirci, telefonda Lütfullah Pekcan’ı şöyle anlattı:

“Lütfullah Pekcan, emniyetin gözdesi, judocu, Karadeniz’in yağız delikanlısı; mensubu olduğu tek tarikat da Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti idi. FETÖ’nün FETÖ olduğu, kimsenin eleştiri yapmaya bile cesaret edemediği yıllarda, devletimizi kemiren bu hain yapı ile ilgili ilk ve en etkili raporu kaleme alan kadroda bulunan cesur yürekti…

17-25 Aralık sonrası değeri geç anlaşılan, halkın vicdanı büyük polisin, üzerine kayıtlı tek bir tapu, ev, arsa, banka hesabı olmadan; ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyen, hastalığının en sert günlerinde bile; ‘vatan’ diyen bir büyük yiğitti. Mekanı cennet olsun.”

DUYGULANDIRAN YAZI
Lütfullah Pekcan, Mardin Emniyet Müdürlüğü döneminde terör örgütünün suikast girişimlerinden kurtuldu. İlk rahatsızlığını Mardin Emniyet Müdürlüğü döneminde hissetti. Beyinciğinde küçülme olduğu anlaşıldı. Sağlık sorunları nedeniyle merkeze çekildi, başmüfettiş olarak görevlendirildi. Vefatından kısa süre önce Facebook sayfasına şunları yazdı:

“Ben, Lütfullah Pekcan. Mardin’de Emniyet Müdürü olarak 2 yıl görev yaptım. Nusaybin hendek operasyonları da dahil 1 yılda 45 polis şehit verdim. Gün oldu şehitlerimizin parçalarını topladım, gün oldu ailelerine teselli verdim. Bendeki bu hastalık gizliden varmış. Üzüntü, yorgunluk ve stres ortaya çıkardı. Gece saat 03’te sızmışlar, 05’te Dargeçit İlçemizden bir telefon: ‘Müdürüm 5 şehidimiz var.” Sabahın 6 buçuğunda orada arkadaşların arazide parçalarını topluyorum. Sonuç ortada. Hakikaten vatan sağolsun, o kadar insan şehit olmuş, canını vermiş, ben azıcık sağlığımı kaybettim, ne olur?”

SON YOLCULUĞUNDA
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, genel müdür yardımcılığı döneminde FETÖ kumpasına uğradı.

Fetullahçıların Emniyet yapılanmasını ifadelerinde en net anlatan üç-dört kişiden birisiydi. Görevden alındı, haksızlıklara uğradı. Sonunda, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Önceki genel müdür Celalettin Lekesiz kimlerin FETÖ’nün kumpasları sonucu sıkıntı yaşadığını biliyor. O yüzden, onların hak ve hukuklarını korudu. Lekesiz gibi Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, yardımcısı Adem Çakıcı, eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak, Kaçakçılık ve Organize Daire Başkanı Resul Holoğlu, Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Personel Daire Başkanı Ahmet Şengül, Emniyet müdürleri Mustafa Aydın (Tekirdağ), Engin Dinç (Eskişehir), Suat Dilmenoğlu (Hakkari), Mehmet Aslan (Erzurum), Kenan Yıldız (Ağrı), Vedat Yavuz (Samsun), Murat Kolcu (Çorum), Sadettin Aslan (Çankırı), Mahmut Çorumlu (Kırıkkale), Hasan Onar (Mardin), Veysel Tipioğlu (Şanlıurfa), Sırrı Tuğ da (Karabük) oradaydı.

Amasya Valisi Osman Coşkun, Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı da, emniyetin bu acı gününde törenin aksaksız yapılması için da ayrıca çaba gösterdi.

Lütfullah Müdüre Allah’tan rahmet diliyoruz”

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s