GIDA DOSYASI /// ÇMO BAŞKANI BOZOĞLU : DAMACANA SUYUN İÇİNDE NE OLDUĞU TESPİT DAHİ EDİLEMİYOR MUSLUK SUYU DAHA SAĞLIKLI


ÇMO BAŞKANI BOZOĞLU : DAMACANA SUYUN İÇİNDE NE OLDUĞU TESPİT DAHİ EDİLEMİYOR MUSLUK SUYU DAHA SAĞLIKLI

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu "Damacana su paket su sağlıksız sudur. Kontrolsüzdür içerisinde ne olduğunu tespit dahi edemezsiniz. Musluklarımızdan akan suyun damacana suya göre daha sağlıklı olduğunu unutmamamız gerekiyor" dedi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu son dönemde çok tartışılan poşet düzenlemesini Çevre Yasası’nda yapılan değişiklikleri ve eksiklikleri Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’ye anlattı.

bez torba

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘plastik poşet’ genelgesi

Çevre meselesinin siyaset üstü bir konu olduğunu belirten Bozoğlu çok tartışılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini ve çevre politikalarını değerlendirdi.

Bozoğlu "İçtiğimiz sular temiz mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

— Ülkenin yüzey sularının derelerinin ve göllerinin yüzde 79’u kirlenmiş durumda. Biz musluklarımızdan temiz su içebilmek istiyoruz. Öncelikli hedefimizin bu olması lazım. Damacana su paket su sağlıksız sudur. Kontrolsüzdür içerisinde ne olduğunu tespit dahi edemezsiniz. Musluklarımızdan akan suyun damacana suya göre daha sağlıklı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Türkiye’nin dere ve göllerinin kirlenmesine karşı arıtma tesislerimiz yetersiz halde.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeniz çok tartışıldı. Bu süreci anlatabilir misiniz?" sorusu üzerine Bozoğlu şunları söyledi:

Poşet- Alışveriş

Poşet üretimine çapraz kontrol

– Biz bu kanun değişikliği içine çevre mühendisliğinin girmesini sağladık. Bütün siyasi partilerle görüştük. Çünkü bizim 20 bine yakın meslektaşımız var. Artık bu düzenleme ile çevre mühendisleri sınav ve eğitime ihtiyaç duymadan kendi diplomaları ile bu işi yapabilecek hale geldi. Demokratik bir baskı unsuru olduk eleştiriden de hiç geri durmadık. Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi biz AK Parti Genel Merkezi’nde yaptık. Davet edildim ve ben bu ülkenin Cumhurbaşkanı ile tabii ki tanışırım ve ona mesleki sorunlarımız hakkında bilgi vermek taleplerimizi iletmek isterim. Bu bizim görevimiz. Kendisine çevre mühendislerinin istihdam problemi olduğunu kamuya atanmaları ile ilgili taleplerini ve özel sektörde de desteğe ihtiyaç olduğunu ilettim. Kendisi de bu konuda teşekkür etti. Ben de Çevre Kanunu’ndaki düzenleme için teşekkür ettim. Bizim derdimiz Çevre Mühendisleri Odası’nı güçlendirmek meslektaşlarımızın ve Türkiye’nin çevre politikalarında çözüm üretmek. 2010 yılından itibaren bunun için 100’den farklı kurumla görüştük. Herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.

LİNK : https://tr.sputniknews.com/cevre/201901141037075374-cmo-baskani-damacana-su-tespit-musluk/?fbclid=

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s