ARAŞTIRMA DOSYASI /// E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : PAPAZ EKİM SONUNDA TAHLİYE EDİLEBİLİR


E. TÜMG. ARMAĞAN KULOĞLU : PAPAZ EKİM SONUNDA TAHLİYE EDİLEBİLİR

Rahip Brunson’un duruşma tarihinin 12 Ekim 2018 tarihinde olduğu bilinmektedir. Yine bilindiği üzere davanın savcısı da değiştirilmiştir.

Yeni savcının duruşma günü muhtemelen esas hakkındaki mütalaasını sonuçlandırması ve Rahip hakkında suçun niteliği çerçevesinde hapis cezası talep etmesi mümkün olabilir. Mahkeme heyeti de, karar duruşması kapsamında, yeni duruşma için yakın bir tarih verebilir ve bu duruşmada da kararını açıklayabilir.

Buraya kadar olan durum, olması gereken bir süreçtir. Konuya bir de diğer yönden bakmak gerekmektedir. O da TBMM’in Ekim 2018 başında açılmasıyla, daha önce ortaya atılan “af kanunu”nun gündeme gelmesidir. İktidar tarafından affın gündemde olmadığı söylenmekle birlikte, daha sonra kapsamının “devlete karşı işlenen suçlar” olabileceği de ifade edilmiştir. Sonuçta TBMM’den Ekim 2018 sonuna kadar olan sürede bu yönde bir af kanunu çıkabilir.

Rahip, her ne kadar Türk vatandaşı değilse de işlediği suçlar Türkiye’ye karşı olup, Türk Yargısınca Türk Ceza Kanununa göre yargılanmaktadır. Bu durumda Rahib’in işlediği iddia edilen suçların devlete karşı işlenen suçlar kapsamında olduğu düşünülürse, onun da af kanunundan istifade etmesi mümkün olabilir.

Bir örnek olarak Rahib’in 10 yıl hapis cezası aldığı düşünülür ve af kanunun da ¾ ceza indirimi şeklinde olduğu var sayılırsa, Rahib’in cezası 2,5 yıla düşebilir. Tutuklu olduğu süre de bu kadar olduğu kabul edilirse Rahip, Ekim sonu veya Kasım başında tahliye edilebilir.

Böylece hem ABD’nin haksız ve asılsız ithamının önüne geçilerek elindeki önemli bir argüman elinden alınmış, hem de Türkiye’nin itibarı korunmuş olur. Türk yargısının bağımsız olduğuna ilişkin de hiç kimse bir şey söyleyemez.

Bu konu benim olası bir senaryoya ilişkin değerlendirmemdir. Ne olacağını zaman gösterecektir. İlgililerin dikkatine sunarım.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s