BİYOGRAFİ DOSYASI : JANDARMA’NIN EFSANE VE İYİ YÜREKLİ KOMUTANI E. ORG. RASİM BETİR’İ TANIYALIM


Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir’in1983’te tuğgeneral olduktan sonra tüm maaşını Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı ortaya çıktı. Rasim Amca, 40’a yakın akrabasını kurban verdiği 17 Ağustos Depremi’nden sonra ise bu bağışını depremzedelere yönlendirdi.

DEPREMDE yakınlarını kaybetti. Bu olaylardan sonra bölgedeki insanlara yardım için elinden geleni yaptı. Onun insanlık dolu davranışları hiçbir zaman unutulmayacaktır…

Emekli Orgeneral Çevik Bir, 2000 yılı 30 Ağustos’ta görevi sona eren olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir için bunları söylüyor.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Orgeneral Betir, 17 Ağustos depreminin acısını en yakından hissedenlerden biri… Memleketi Adapazarı Hendek’te 40’a yakın akrabasını bir gecede kaybetti.. Betir Paşa, 1983’te tuğgeneral olduktan sonra tüm harcırahlarını askeri vakıflara bağışlamaya başladı. 17 Ağustos depreminden sonra ise hem harcırahlarını, hem de tüm maaşını depremzedelere ve Mehmetçik Vakfı’na yönlendirdi.

BAŞARI DOLU BİR SİCİL

1958 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Betir Paşa, tam 42 yıl sonra 2000 yılı Ağustos ayında görevine veda etti. 81 yaşındaki Paşa, bu uzun meslek hayatına Harp Okulu’nun ardından 1960’da muhabere okulunda başladı Başarılı bir subay olarak kısa sürede ast ve üstlerince sevilen Betir Paşa, kıta subaylığı, istihbarat, eğitim, teşkilat, harekat subayı olarak çeşitli merkezlerde çalıştı. Kara Harp Akademisinde üst subaylık eğitimi alan Betir Paşa, üç sene de Belçika’da görev yaptı. 1983’te Tuğgeneral’liğe terfi ederek önce Genelkurmay’da Komuta Kontrol Dairesi Başkanı, ardından da 15. Piyade Tugay Komutanı olarak görev yapan Betir Paşa, 1987’de Tümgeneral oldu Orgeneral Betir, Genelkurmay Eğitim ve Daire Başkanlığı ve 12. Piyade Tümen Komutanı olarak görev yaptığı Tümgeneral rütbesinin ardından, 1991’de omuzundaki yıldız sayısını üçe yükseltti.

1996’DA ORGENERAL OLDU

Korgeneral olarak Genelkurmay J Başkanlıklarında Harekat ve Lojistik birimlerinin başında bulunan Orgeneral Rasim Betir, bu rütbeye ulaşmadan önce, 5. Kolordu Komutanı olarak da görev yaptı. Betir Paşa, bir asker için en yüksek rütbe olan Orgeneral’liğe 1996 yılında çıktı. İki yılını Malatya’da Ordu Komutanı olarak geçiren Betir, 1998’den itibaren 2000 Ağustosuna kadar Jandarma Genel Komutanlığı görevini icra etti.

17 Ağustos’ta 40 yakınını kaybetti

1999’un 17 Ağustos’u Betir Paşa’ya acıları getirdi. Betir Paşa, askerlik hayatının biteceği 2000 yılına sadece bir yıl kala 17 Ağustos’taki depremle 40’a yakın yakınını kaybetti. Rasim amcam yılmadı. Ayakta durmaya çalıştı. İhtiyacı olanların her fırsatta yanında oldu. Depremden hemen sonra defalarca bu bölgeye gitti. Adapazarı Hendek, onun ikinci adresi olmuştu. Ama artık ziyaret değil acılar ve cenazeler içindi. Yakınlarının cenaze törenlerine bizzat katılan Betir Paşam, depremden bu yana maaşını da depremzedelerle, Mehmetçik Vakfı’na bağışlamaya aynen devam ediyor.

REKLAM OLMASIN DİYE YARDIMLARINI GİZLEDİ

Betir Paşa’nın veda sinevizyonunda deprem bölgesine yapılan yardım çalışmaları da yer alıyor. Ama hiç kendinden bahsetmiyor. Çünkü bu yaptıklarının reklam edilmesini de hiçbir zaman istemiyor. Betir Paşa’nın bütün bunlarla birlikte deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında sürekli bilgi aldığı ve bölgedeki birliklere yardıma muhtaç insanlara el uzatılması için özel olarak talimat verdiği de biliniyor.

Betir Paşa ile aynı devreden olan emekli Orgeneral Çevik Bir, yıllardır birlikte olduğu arkadaşı için şu sözleri söylüyor:

‘‘O, tanıdığım en yardımsever insanlardan biridir. O yardıma muhtaç insanlara maaşını da bağışlar. Gerekirse elinde avucunda ne varsa da verir…’’

Klipli veda

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir, 2000 Ağustos ayında emekli oldu.

Rasim Amca benim hayatımda önemli yeri olanlardan biridir. İstihbarat mesleğine onun sayesinde başladım. Teşkilat ile ilk irtibatımı onun Kolordu Komutanlığı yaptığı dönemde yaptım. O dönem Rasim Amcamın girişimleri ile MİT Kaçakçılık Dairesi Başkanı Atilla Aytek ile ilk irtibatı kurdum. Ve böylece istihbarat hizmetlerim böylece başlamış oldu. Ben bugün devletime bir istihbaratçı olarak hizmet ediyorsam bu başarı da en büyük pay Rasim Amcamındır. Amca diyorum çünkü Rasim Amca babamın Halasının kızı ile evlidir ve ailece görüşüyoruz. Şu sıralarda Ankara’daki evinde ve yazları da Hendek’teki yazlığında emekliliğin tadını çıkarıyor. Fırsat buldukça sosyal hizmetlerde bulunuyor.

Rasim Amca devlet hizmetimde ve insanlığımda örnek aldığım yegane insanlardansın. Umuyorum her daim başımızda bulunursun. Bölge halkı, ailen ve ve tüm Mehmetçikler seni çok seviyoruz. Seni hiç unutmayacağız.

Erkut Ersoy

İstihbarat Uzmanı

ÖZEL BÜRO GRUBU

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s