EKONOMİ DOSYASI /// EKONOMİ BAKANI MEHMET ŞİMŞEK : TÜRKİYE’NİN TOPLAM BORCU 453 MİLYAR DOLAR


EKONOMİ BAKANI MEHMET ŞİMŞEK : TÜRKİYE’NİN TOPLAM BORCU 453 MİLYAR DOLAR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yurt dışında yatırımcılarla yapılan toplantıların ardından kaynak akışının başladığını söyledi.

Para politikası ile ilgili endişelerin büyük ölçüde giderildiğini belirten Şimşek Londra’da yatırımcılarla yapılan toplantıların ardından kaynak akışının da başladığını ifade etti. Türkiye’nin toplam borcunun ne kadar olduğundan da bahseden Şimşek "Rakamları ortaya koyalım. Türkiye’nin toplam borcu 453 milyar dolar. En büyük resimden başlayalım. Türkiye’nin bütün borcu içeriye dışarıya vatandaşın bankaların reel sektörün ve devletin milli gelire oranı yüzde 142" diye konuştu.

Kanal 7’de konuşan Şimşek şunları söyledi:

* Popülizm aslında bir tuzak. Herkes bilir beni prensip olarak ülkenin kendi imkanları içinde yoluna devam etmesini tercih etmişimdir. 2015’te olay sadece anamuhalefetin emekli konusu değildi. O gün bütün beyannameleri incelemiştik 180 milyara yakın bir vaat vardı. O günün şartlarına büyük rakamdı.

* Bizim hükümet 27-30 milyar arası bir paket açıkladı milli gelirin yüzde biri bile değil.

* Vergiyi artırmadan tabana yayarak reform tasarısı Meclis’te.

* Yapılandırma ve imar barışı para getirecek tek seferlik şeyler. Benim söylediklerim kalıcı düzeltmeler.

* Muhalefetin vaatleri milli gelire yüzde 8-9’a denk gelirken Ak Parti’nin vaatleri ise yüzde bire bile denk gelmiyor.

* Rakamları ortaya koyalım. Türkiye’nin toplam borcu 453 milyar dolar. En büyük resimden başlayalım. Türkiye’nin bütün borcu içeriye dışarıya vatandaşın bankaların reel sektörün ve devletin milli gelire oranı yüzde 142. Biz benzer gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 211. Dolayısıyla Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında en az borcu olan ülkeler arasında. Bunlar resmi IMF’nin resmi sitesinden bulabilirsiniz. Türkiye yüksek borçlu ülke değildir. Rakam vereyim Türkiye devletinin kamunun bütün KİT’lerin bütün kamunun borcu milli gelire oranı yüzde 28 net olarak yüzde 8 5. Gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 49. Bütün dünyada devlet borçlarının ortalaması yüzde 82. Anlaştık mı? Dünyanın ortalamasına göre biz 3’te 1 borçluyuz. Devletin aşırı borçlu olduğunu iddia edemezsiniz. Kim iddia ediyorsa rakamları okumasını bilmiyor ya da siyaset yapıyor ama yalan yanlış bilgiler üstünden yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin borcu brüt olarak yüzde 28 gelişmekte olan ülkelerde 49 dünyada 80’in üzerinde.

* Türkiye’de yaşayan 81 milyon hane halkının borçları milli gelire oranı yüzde 18. Özel sektörün borcu milli gelire oranı yüzde 68

* Dolar şu anda kontrol altında. TL’de kayıplar oldu. Bunun bir iç bir de dış boyutu var. Değer kaybının dış boyutunda 3 temel trend var. ABD doları yılbaşından bu yana tüm para birimlerine karşı değer kazandı. İkincisi küresel olarak faizlerin arttığı bir dönemdeyiz. Üçüncü faktör ise petrol ithal eden ülkelerle ilgili. Petrolün bir anda 80 dolara çıkması TL’nin değer kaybına neden oldu.

Devlet borcunun milli gelire oranı dünya genelinde yüzde 80 civarında iken Türkiye’de bu oran yüzde 28 civarında. Bu oran 2002’de Türkiye’de yüzde 78’idi.

LİNK : https://www.birgun.net/haber-detay/mehmet-simsek-turkiye-nin-toplam-borcu-453-milyar-dolar-218245.html

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s