DİN & DİYANET DOSYASI /// ÖMER AYTAŞ : NEDEN ŞİMDİ NEDEN DEİZM !


NEDEN ŞİMDİ NEDEN DEİZM !

Son zamanlarda ülkemiz de Deizm ile ilgili haberler,yorumlar yoğun bir artış göstermektedir.Deizmin tanımını ve tarihçesini açıklamak gibi bir niyetim yok. Zaten gündemde olması sebebiyle araştırılıp öğrenilmiştir.Asıl üzerinde durulması gereken konu ”Neden Şimdi ve Neden Deizm”.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; 08.03.2018 tarihinde Beştepe’dekiKadınlar Günü programında yaptığı konuşmasında "İslam’ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız.Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hoca efendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın" dedi.

Bir vatandaşın İddia oyunlarının haram olduğu konusu üzerine yaptığı yorum; Eğer iddia haram olsaydı Recep Tayyip Erdoğan izin vermezdi. Bu olay sadece benim karşılaştığım bir olay.Bazı arkadaşların da bu vb. olaylarla karşılaştığını işitmekteyiz.Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı örnek vermemin sebebi asıl konunun anlaşılması içindir. Deizmin Toplum içerisinde yaygınlaşıp yaygınlaşmadığı kendi içerisinde çelişkili bir durumdur. Ancak Emanetin Ehlince korunmaması ve Yerine getirilmemesi, Konu ile ilgili olsun ya da olmasın savunusunu ve eleştirisini yapanların sınıfsız oluşları beraberinde bu durumları getirecektir. Gelişen Bilgi Teknolojilerinin İletişim ve Bilgi akışını hızlandırması verilerin ve elde edilen bilgilerin kolaylanması,çeşitlenmesi,itibarsızlaştırılması ve hiçleştirilmesine sebep olmuştur.Gelenekselci toplumumuzda alt yapının yetersiz oluşu araştırma tembelliği, bilginin kaynağından beslenmeme,hazır etiketli paket bilgilerin tadının lezzetli,geçici fakat sürekli kolay elde edilir oluşu düşünce yoksunluğuna ve geçmiş bilginin inkarına yol açmıştır. Kişiler;dini bilgilerin yorumlanması ve bu yorumlamaların eleştirisine aynı zaman diliminde ve tutarsızca maruz kalmaları mevcut inançlarını sorgulamalarına ve akabinde inkarına yol açmaktadır.Bu durumu özelde Ülkemiz ve genelde Dünya İnsanlık Tarihi açısından incelemek mümkündür.

Ülkemiz açısından bakıldığında;Devlet-i Âliye (Osmanlı Devleti)nin son zamanlarından itibaren başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu Mustafa Kemal Atatürk ile gelişen bir Laisizm hareketi.Cumhuriyetin 80. Yılı Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan ve yüzüncü yılı 2023 te yeni bir döneme girecek olan Deizm. Senaryo hep aynı 2035-2036 da yeni bir darbe 2039-2041 de yeni bir lider ile beraber 2071 de Ateizm. İslam Ülkelerine bakıldığında Ilımlı İslam açılımları ve İslam’ın itibarsızlaştırma çabaları görülmektedir. Bu plan; sadece akşam yemeğini hesap eden İslam Dünyasına biçimsiz gelebilir.

Bugünlerde Deizm haberlerini sıkça duymamızın sebebi de bu olsa gerek Türkiye de İslami İlimlerin okutulduğu İmam-Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin eğitim programlarının sorgulanması; Kitapsız, Peygambersiz yeni bir dini eğitim modelinin oluşturulması içindir.

Kafası karışmış neyin doğru olduğunu bilmekte güçlük çeken araştırma yoksunu Müslümanların çelişki içerisinde Dinsiz bir Tanrıya inanmaları içindir.

Yapılması gereken;İslami İlimler Alimlerinin bir araya gelerek,değişmez İslam’ın değişen Dünya İnsanına göre şekillendirme çalışmalarını terk etmeleri, bunun yerine değişen Dünya İnsanını değişmez İslam’a göre şekillendirme çalışmalarını geliştirmelidirler…

10.04.2018

Ömer AYTAŞ

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s